Czy muzyka może być nudna?

Oczywiście! Wszystko może być nudne. Wszystko, co lubimy może się nam znudzić. Muzyka również 🙂 Mało tego – to Ty możesz sprawić, że Twoje dziecko uzna ją za nudną. Ale odczuwanie nudy wcale nie oznacza, że powinniśmy z czegoś zrezygnować. Wręcz przeciwnie. Muzyka i nuda wbrew pozorom mają ze sobę wiele wspólnego.

Jak to jest z tą nudą?

Uczucie znudzenia pojawia się w momencie, gdy nasz mózg otrzymuje za mało neuroprzekaźnika zwanego dopaminą. To ten sam, który jest odpowiedzialny za odczuwanie przez nas przyjemności i radości w momencie zjedzenia czekolady czy wysłuchania dobrej muzyki właśnie 🙂 Jednak czasami zdarza się tak, że nawet podczas słuchania swojego ulubionego utworu – zaczynamy się nudzić. Nasz mózg nie dostaje odpowiedniej ilości dopaminy, aby wywołać w nas uczucie satysfakcji. Dlaczego się tak dzieje?

Naukowcy nie znają dokładnego miejsca w mózgu odpowiedzialnego bezpośrednio za nudę. Ale wiadomo np., że osoby z uszkodzoną korą czołową (kontrolującą postrzeganie czasu) mają większą skłonność do podejmowania ryzyka i podatność na nudę właśnie. Dlatego może im się wydawać, że coś trwa bardzo długo, gdy w rzeczywistości minęła zalediwe minuta 🙂
Z drugiej strony osoby lubiące ryzyko i podatne na nudę mogą mieć naturalnie niższy poziom dopaminy, co oznacza, że potrzebują zwiększonego poczucia nowości, aby stymulować mózg i odczuwać to samo podekscytowanie, co osoby z normalnym poziomem dopaminy.

Dlaczego muzyka nudzi?

Muzyka, jak każdy inny bodziec docierający do naszego mózgu wywołuje w nas różne uczucia. Może to być radość, złość, podekscytowanie, ale również znudzenie czy niesmak. To jakie uczucie wywoła zależy od wielu czynników:

  • naszego ogólnego nastroju w danej chwili
  • rodzaju muzyki
  • naszego stanu psychicznego
  • poziomu dopaminy w naszym organizmie
  • połączenia składowych muzyki, takich jak: tonacja, rytm, melodia

Dlatego też nawet nasza ulubiona piosenka czy gatunek muzyczny może się nam wydawać nudny i beznadziejny w pewnym okresie życia. Czasami również “nuda” może być zamierzonym efektem kompozytora, może wynikać z naszych zdolności postrzegania utowru albo też z energii wysyłanej przez wykonawcę (szczególnie jeśli chodzi o muzykę “na żywo”).

Co zrobić gdy muzyka się nam znudzi?

Często pytacie czy w takich sytuacjach należy w ogóle z muzyki rezygnować czy nie. Są na ten temat oczywiście różne teorie. Ja uważam, że nie należy całkowicie z niej rezygnować. Muzyka ma przecież tyle odsłon i barw!

Zawsze mówię, że wszystko dzieje się po coś 🙂 Nasz mózg potrzebuje stymulacji i nowości. Pomaga mu to zachować swoją plastyczność, elastyczność i pobudza w nim neurogenezę (czyli narodziny nowych komórek mózgowych), która jest głównym celem każdego rodzica 😉 Gdy znudzi nam się pop czy rock sięgnijmy po inny gatunek muzyczny. Będzie to bardzo dobra odskocznia dla naszego mózgu, zazna czegoś nowego, niespotykanego i być może zatrzyma Cię tam na chwilę 🙂 Jeżeli nie – próbuj dalej. Wiesz, że jest ponad 300 gatunków muzycznych, które dotychczas został sklasyfikowane? A ile jeszcze powastnie 😉

Oczywiście nie mówię, że muzyki trzeba słuchać na okrągło. Nie. Absolutnie nie. Cisza jest równie ważna jak muzyka. Tworzy balans. W każdej naszej czynności powinna zostać zachowana równowaga pomiędzy stymuacją naszego mózgu a wyciszeniem i odpoczynkiem.

A co z małymi dziećmi?

Dokładnie to samo, co z dorosłymi. One również doświadczają uczucia nudy – na początku w ogóle nie zdając sobie z niego sprawy. Bardzo często możemy zaobserwować, gdy włączymy jakiś konkretny gatunek muzyczny czy piosenkę jakie uczucia wywołuje on w naszym dziecku. Jednak małe dzieci mają to szczęście, że nie są jeszcze obarczone żadnymi ograniczeniami. Ich mózg chłonie wszystko, co mu podamy. To ma oczywiście swoje dobre i złe strony. Również jeśli chodzi o muzykę.

Dzieci do szóstego roku życia zupełnie bezkrytycznie podchodzą do każdego rodzaju czy gatunku muzyki. I to jest cudowne, ponieważ tak samo będą chłonęły muzykę klasyczną, jak i pop, folk czy rock. To daje nam – rodzicom – niesamowite pole do popisu! 🙂 Ale rodzi również pewien niepokój, ponieważ to my odpowiadamy za rozwój naszego dziecka w pierwszych latach jego życia. I to my decydujemy jakiej muzyki słucha. 

Możemy go karmić tylko jednym gatunkiem muzycznym, ale możemy również pokazać wielką różnorodność, którą kryje muzyka.
Możemy się wstydzić muzykować z dzieckiem, ale możemy również mu pokazać, że muzyka może być świetną zabawą. 
Możemy go nakierowywać na jednego artystę czy wykonawcę, ale możemy również pokazać jak wiele jest różnych utworów, aby w dorosłym życiu mogło samo zdecydować, który mu najbardziej odpowiada.
Możemy mu narzucać swoje zdanie i sugerować, co powinno odczuwać słuchając konkretnych utworów, ale możemy również pozwolić mu odkryć i kreować jego własne preferencje muzyczne.

My, rodzice, mamy wielką moc. I to od nas zależy jak ją wykorzystamy w konfrontacji z naszym dzieckiem 🙂

Co zrobić, by dziecko znów polubiło muzykę?

Pierwsza i podstawowa zasada jest: nie zmuszać. Do niczego nie powinno się zmuszać małych dzieci – do muzyki również. Jeżeli dziecko reaguje negatywnie na każdy rodzaj muzyki, którą mu puszczamy – być może nie znaleźliśmy jeszcze tego właściwego. A może po prostu potrzebuje przerwy.

Jeżeli chodzi o przestymulowanie dziecka – bardzo łatwo można do tego dopuścić przez nieuwagę. A małe dziecko wie najlepiej, gdy już coś mu nie służy i zazwyczaj głośno to komunikuje. Jeżeli tak się dzieje – wyłączmy muzykę na jakiś czas z naszej codzienności. Zostawmy jedynie nucenie czy śpiewanie kołysanek. Tyle bodźców dziecku wystarczy. Przeczekajmy więc te chwile i za jakiś czas znów spróbujmy wprowadzić powoli aktywność muzyczną do naszego dnia 🙂

Gdy dziecko źle reaguje na muzykę może to również oznaczać, że jej potrzebuje, ale w zupełnie innej formie. Można wtedy spróbować utworów, które będą łagodnie współpracować z systemem nerwowym naszego dziecka – będą łągodzić stres, nerwy i pomogą przywrócić spokój.

Znudzenie muzyką to nie katastrofa. To wielkie pole manewru dla rodzica 😉 

Ściskam,

Podpis, Monika

P.S. A jeżeli chcesz pokazać dziecku, że muzyka wcale nudna być nie musi – pobierz “MUZYCZNY KALENDARZ ROZWOJOWY”! Znajdziesz tam mnóstwo inspiracji na każdy dzień 🙂

%d bloggers like this: