Czy rodzaj muzyki ma znaczenie?

Wielu rodziców, szczególnie na początku swojej przygody muzykowania z dzieckiem w domu, zastanawia się jaką muzykę wybrać. Jaka muzyka jest najlepsza dla rozwoju mojego dziecka? Muzyka klasyczna, rock, pop, a może opera? Które gatunki muzyczne powinnam wybrać, jako rodzic, aby jak najlepiej wspomóc rozwój mojego dziecka?

Cóż, odpowiedź jest dość prosta i nieco skomplikowana zarazem. Otóż na pytanie: “Jakiej muzyki słuchać ze swoim dzieckiem?” – odpowiedź jest jedna. Każdej. Jednak na pytanie: “Czy rodzaj muzyki ma znaczenie dla rozwoju mojego dziecka?” – odpowiedź jest nieco bardziej złożona. Zależy, z której strony na to pytanie spojrzymy – ma znaczenie i nie ma znaczenia. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Jak muzyka wpływa na rozwój mózgu?

Zanim przejdę do głównego pytania – czyli czy rodzaj słuchanej muzyki ma znaczenie dla rozwoju małego dziecka – warto nakreślić mały obraz tego, jak ogólnie muzyka wpływa na rozwój mózgu.

W słuchanie muzyki zaangażowany jest cały mózg – każda jego część odpowiada za różne rzeczy związane z odbiorem muzycznego doświadczenia. Podczas słuchania muzyki jedne części naszego mózgu analizują jej tempo, głośność, wysokość dźwięków czy barwę, inne analizują tekst i nadają mu znaczenie (jeżeli jest), jeszcze inne łączą to z różnymi emocjami, które odczuwamy, podczas gdy kolejne zachęcają nas do ruchu lub relaksu. Są części mózgu, które zajmują się zapamiętywaniem różnych melodii i takie, które wydobywają z zakamarków te głęboko skryte, usłyszane zaledwie przez chwilę, gdzieś podczas podróży i przywracające nam to wspomnienie w tej właśnie chwili. A to wszystko w ułamkach sekundy 🙂

Mózg to wspaniała maszyna pracująca na najwyższych obrotach podczas słuchania muzyki i korzystania z muzycznych doświadczeń.

Czy rodzaj słuchanej muzyki ma znaczenie dla rozwoju dziecka?

Czy rodzaj słuchanej muzyki ma znaczenie dla rozwoju małego dziecka? Jak wspomniałam wcześniej odpowiedź na to pytanie jest nieco złożona. Spróbujmy jednak tą złożoność rozsupłać.

Jeżeli zastanawiamy się czy powinniśmy słuchać z naszym dzieckiem tylko muzyki klasycznej (bo na przykład słyszeliśmy o osławionym “efekcie Mozarta” – o którym notabene możesz poczytać tu: EFEKT MOZARTA – PRAWDA CZY FAŁSZ?), czy możemy również czasami wesprzeć się Beyonce lub Linkin Park – to w tym kontekście rodzaj słuchanej muzyki nie ma większego znaczenia. To, co ma znaczenie to to, aby była to muzyka RÓŻNORODNA. Warto zapoznawać dziecko z różnymi stylami i gatunkami muzycznymi. Możesz spojrzeć na to, jak na menu swojego dziecka – raczej nie chcesz, aby cały czas jadło nugetsy z frytkami. Starasz się, aby jego dieta była różnorodna i bogata w różne składniki odżywcze, które wspomagają jego wzrost i prawidłowy rozwój.

Tak samo możesz spojrzeć na “muzyczne menu”, które serwujesz swojemu dziecku. Co się w nim znajduje? Czego brakuje? Może warto spróbować czegoś z kuchni środziemnomorskiej lub azjatyckiej? Bardziej zwracaj uwagę nie na sam gatunek muzyczny, a na to czy słuchanie danej muzyki sprawia Wam przyjemność. Nie zmuszaj ani siebie ani swojego dziecka do “jedzenia” na siłę (bo na przykład wszyscy wkoło mówią, że to jest dobre). Jeśli Wam nie smakuje – zostaw i szukaj dalej.

Z drugiej strony rodzaj słuchanej muzyki ma duże znaczenie, ponieważ każdy styl muzyczny czy gatunek może wpływać na rozwój na wiele różnych sposobów. Pomijając w tym momencie nasze prywatne preferencje dotyczące różnych rodzajów muzyki, każdy z nich ma oddzielny wpływ na nasz mózg.

Muzyka wpływa na rozwój mózgu na wiele różnych sposobów, m.in.:

 • odstresowuje i leczy
 • pomaga w ćwiczeniach
 • motywuje do działania
 • zwalcza nudę
 • pomaga wzmacniać układ odpornościowy
 • wycisza
 • przywołuje wspomnienia
 • wprawia w dobry / zły / nostalgiczny nastrój
 • pomaga w rozwoju języka
 • rozwija słuch
 • pomaga w utrzymaniu koncentracji i uwagi
 • rozwija kreatywność
 • pomaga w opanowaniu różnych emocji

Słuchając więc konkretnych gatunków muzycznych, czy też bardziej precyzyjnie utworów, możemy wspomóc rozwój poszczególnych obszarów, na których nam po prostu zależy. Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko szybko i spokojnie zasnęło – nie zaserwujemy mu przed snem muzyki tanecznej, a bardziej skierujemy się ku kołysankom czy też muzyce relaksacyjnej i wyciszającej. Jeżeli chcemy zmotywować dziecko do pomocy w sprzątaniu raczej skusimy się na muzykę o tanecznych rytmach, niż na ballady. Chcąc wspomóc rozwój mowy naszego dziecka będziemy sięgać po melodie rytmiczne, proste i powtarzalne.

Z całego muzycznego dobra możemy wybierać dla naszego dziecka to, co dla niego najlepsze miksując i dobierając odpowiednie utwory zgodnie z naszym celem, który mają spełnić.

Czym się kierować przy doborze muzyki dla swojego dziecka?

Zbierając te wszystkie informacje w całość – czy jest coś czym powinniśmy się kierować przy doborze muzyki dla swojego dziecka? Myślę, że jest kilka prostych zasad, które mogą pomóc usystematyzować biblioteczkę muzyczną naszego dziecka (o tym czym jest biblioteczka muzyczna i jak ją stworzyć pisałam tu: PRZYJAZNA BIBLIOTECZKA MUZYCZNA).

Po pierwsze – różnorodność. Wracając do naszej jedzeniowej metafory – staraj się różnicować “muzyczną dietę” Twojego dziecka, zapewniając mu witaminy i minerały, które wspomogą jego prawidłowy rozwój.

Po drugie – testuj. Zgodnie z powiedzeniem – nie wiesz czy lubisz, dopóki nie spróbujesz. Kuchania azjatycka, śródziemnomorska, francuska, rosyjska czy włoska. Spróbuj kilku dobrych (!) speciałów i oceń czy chcesz posmakować więcej czy  to absolutnie nie Twoje smaki.

Po trzecie – nic na siłę. Nie jedz czegoś czego nie znosisz i nie zmuszaj swojego dziecka do jedzenia czegoś czego ono po prostu nie lubi. Może kiedyś polubi (na pewno masz jakąś potrawę, której nie znosiłaś jako dziecko, a teraz jesz ze smakiem 🙂 ), a jeśli nie – nic złego się nie stanie.

Zwróć uwagę na utwory, które lubi Twoje dziecko, dodaj trochę takich, które lubisz Ty, pomiksuj wszystko z zupełnie nowymi odkryciami i stwórz małą biblioteczkę muzyczną przyjazną swojemu dziecku. Możesz skorzystać z podpowiedzi zawartych tutaj: WARTOŚCIOWE PŁYTY DLA DZIECI – ZESTAWIENIE.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższy artykuł rozjaśnił nieco temat i odpowiedział na pytanie: czy rodzaj słuchanej muzyki ma znaczenie dla rozwoju Twojego dziecka. Muzyka jest jak multiwitamina dla mózgu i warto czerpać z tego, jak najwięcej i jak najlepiej. Brać z niej to, co dla Twojego dziecka najlepsze.

Jeżeli czujesz, że to jest coś, co chciałabyś u siebie wprowadzić, ale nie bardzo wiesz jak – mam dla Ciebie rozwiązanie! Umów się na konsultację ze mną, podczas której zobaczymy na jakim etapie rozwojowym jest aktualnie Twoje dziecko i czego tak naprawdę potrzebuje do prawidłowego rozwoju oraz dobierzemy odpowiednie utwory muzyczne, które ten rozwój wspomogą.

Już teraz możesz pobrać jeden z prezentów, który dla Ciebie przygotowałam – “Muzyczny kalendarz rozwojowy”. Znajdziesz tam mnóstwo inspiracji do wykorzystania muzyki w codziennych zabawach z Twoim dzieckiem. Pobierz tu:

Ściskam,

%d bloggers like this: