Pierwszy instrument dla dziecka – ksylofon

Gdy przychodzi do wyboru pierwszego instrumentu dla dziecka – zawsze mamy dylemat: jaki instrument jest najlepszy, co może dać mojemu dziecku? Chcemy aby był to instrument prosty w obsłudze, uczący podstaw teorii muzyki, ale również dający dziecku mnóstwo zabawy i radości. Co więc wybrać? Na co się zdecydować?

Oczywiście nie ma jednego przepisu, który mówi: “Naukę gry na instrumencie zaczynamy od tego i tego instrumentu”. Wybór w dużej mierze należy do nas. Jednak tak naprawdę jest kilka instrumentów, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Kilka instrumentów, które sprostają nie tylko naszym wymaganiom, ale przede wszystkim – wymaganiom rozwijającego się dziecka.

Postanowiłam więc stworzyć serię artykułów przybliżających tych kilka instrumentów idealnych dla małego muzyka. 

Jednym z nich jest ksylofon. Albo dzwonki. Albo cymbałki. Jak kto woli 🙂 I właśnie nim się zajmiemy na samym początku. A w sumie to właśnie – jak to jest z tą nazwą? Która jest poprawna?

Ksylofon vs cymbałki vs dzwonki

Która nazwa jest prawidłowa? Ksylofon i dzwonki to instrumenty muzyczne z rodziny idiofonów, cymbały (nie cymbałki!) – to z kolei instrument strunowy. Dlatego też niestety, ale powszechna nazwa używana również (o zgrozo!) w szkołach – czyli “cymbałki” – jest nieprawidłowa. Takiego instrumentu po prostu nie ma. Jest ksylofon i są dzwonki 🙂

Ksylofon to instrument orkiestrowy, którego początki sięgają XIX wieku. I mimo swojej “starości” wciąż świetnie sprawdza się jako pierwszy instrument dla dziecka 🙂 Składa się on z szeregu drewnianych płytek, strojonych do różnych nut i długości, aby po uderzeniu młotkiem wytworzyć różne dźwięki. Czyli w małym uproszczeniu można powiedzieć, że płytki ksylofonu są tak zaprojektowane, aby po uderzeniu wydać konkretny dźwięk.

Obecnie na rynku znajdziemy przede wszystkim ksylofony, które zamiast drewianych płytek mają bardziej wytrzymałe płytki metalowe – i je nazywamy dzwonkami :) Aby to wszystko uprościć przyjęło się obie nazwy – ksylofon i dzwonki – używać wymiennie. Ale Wy już wiecie na czy polega różnica, prawda? 😉

Idąc jeszcze dalej możemy podzielić dzwonki na jednorzędowe (diatoniczne, czyli oparte na jednej skali) i dwurzędowe (chromatyczne, czyli mające możliwość obniżenia lub podwyższenia dźwięku o pół tonu). Są również dzwonki jednorzędowe z jedną lub dwoma oktawami, których płytki są ruchome i można je wyjąć. Dzięki temu w jeszcze większym stopniu możemy zachęcić dziecko do zabawy z muzyką, obcowania z nią i komponowania swoich własnych utworów 😉 A prekursorem tego typu ksylofonu był nie kto inny jak Carl Orff (o nim jego metodzie umuzykalniania małych dzieci pisałam tu: Carl Orff i jego metoda umuzykalniania dzieci)

            

                                  dzwonki jednorzędowe                                    dzwonki dwurzędowe

Dlaczego ksylofon?

Ksylofon może być jednym z najprostszych sposobów, aby skołonić dziecko do “muzycznego myślenia”. Dzięki jego prostocie może łatwo sobie zwizualizować i zrozumieć podstawowe koncepcje muzyczne. I przede wszystkim – może to zrobić samodzielnie! A jak już dobrze wiemy dzieci najlepiej uczą się przez doświadczenie, prawda? 🙂

Zazwyczaj na każdych dzwonkach przeznaczonych dla dzieci są odpowiednie oznaczenia literowe nut (czyli jaka płytka odpowiada jakiej nucie). Ułatwia to dziecku:

  • łączenie odpowiednich dźwięków z odpowiednim oznaczeniem nuty
  • szukanie zależności pomiędzy poszczególnymi dźwiękami (i nutami)
  • kojarzenie dźwięków
  • łączenie dźwięków
  • naukę skali (gamy muzycznej)

Jakie są jeszcze inne zalety gry na ksylofonie? Rozwijamy jego:

  • umiejętności motoryczne (uderzanie pałeczką w płytki)
  • umiejętności panowania nad swoją motoryką (uderzanie mocne i słabe, aby wydobyć głośny lub cichy dźwięk)
  • rytmikę (uderzanie w odpowiednim tempie)
  • pamięć (zagranie kolejnych nut po sobie)
  • koncentrację i uwagę (uderzanie odpowiednich nut z odpowiednią siłą)

Spodziewałeś się aż tylu korzyści? 🙂

Dzwonki czarno-białe czy kolorowe?

Bardzo często jeżeli już zdecydujecie się na kupno dzwonków pytacie jakie wybrać – kolorowe czy czarno-białe? Są różne szkoły. I myślę, że każdy powinien dobrać je odpowiednio dla swojego dziecka tak, aby było mu jak najlepiej.

Czarno-białe dzwonki to przeważnie dzwonki chromatyczne (te dwurzędowe z półtonami). Dlaczego? Ponieważ są one zaprojektowane tak aby mogły niejako imitować klawiaturę pianina czy frotepianu. Jeżeli więc macie w myśli naukę na tym większym instrumencie – może warto pomyśleć o takim rozwiązaniu?

Ja jednak jestem zwolennikiem kolorowych dzonków (możemy je spotkać w wersji diatonicznej i chromatycznej). I to nie tylko ze względu na ich ładny wygląd 🙂 Stoi za tym jeszcze jedna – według mnie bardzo ważna – rzecz. Mianowicie na kolorowych dzwonkach możemy jeszcze bardziej stymulować pracę mózgu naszego dzieckastymulacja kolorami. Więc nie dość, że będzie uczyło się zależności dźwięk-nuta to jeszcze dołożymy do tego kolor. Jakie to ma znaczenie? Kolosalne! Dziecko automatycznie będzie kojarzyło konkretny kolor z konkretnym dźwiękiem i nutą i dzięki temu ta nauka przebiegnie dużo szybciej i sprawniej. Bo świat muzyki nie jest czarno-biały – jest naprawdę kolorowy! 🙂

Podsumowanie

Ksylofon jest instrumentem, który dzieci bardzo lubią 🙂 Z doświadczenia wiem, że uwielbiają stukać pałeczkami w płytki dzwonków wydobywając z nich najróżniejsze dźwięki! I co istotne – jest to instrument bardzo wytrzymały na takie eksperymenty (bo właśnie między innymi z tego powodu zastąpione drewniane płytki metalowymi) 😉 A przecież to jest tak samo ważne, pradwa?

Poza tym to instrument prekusyjny, czyli pochodzi z rodziny, którą małe dzieci wręcz ubóstwiają! Dlaczego? Bo jest to najprostsza w obsłudze rodzina instrumentów, która nie wymaga miliona umiejętności przed rozpocząciem nauki. To jest jeden z głównych powodów, dla których instrumenty prekusyjne moga być wprowadzane już od narodzin 🙂

To jak? Przekonałam Cię do ksylofonu czy wręcz przeciwnie? 😉

Ściskam,

Podpis, Monika

P.S. Potrzebujesz więcej pomysłów na muzykowanie z dzieckiem? Pobierz “MUZYCZNY KALENDARZ ROZWOJOWY” i inspiruj się do woli! 🙂

%d bloggers like this: