GRA NA PIANINIE – DOBRY NAUCZYCIEL, CZYLI JAKI?

Gra na pianinie – dobry nauczyciel, czyli jaki?

Jak zapewne wiesz – lub się chociaż domyślasz – jedym z czynników sprzyjającym powodzeniu w grze na pianinie (i oczywiście na każdym innym instrumencie) jest wybór czy też trafenie na odpowiedniego nauczyciela. Wbrew pozorom nie jest to takie proste – istnieje tyle różnych szkół, a w nich tyle różnych osobowości, że naprawdę czasami ciężko się na kogoś konkretnego zdecydować! Co zatem robimy zazwyczaj? Szukamy rekomendacji – u znajomych, w internecie, od innych uczniów… A co jeśli żadnej z tych opcji nie mamy lub z żadną z nich nam nie po drodze? Jak znaleźć “idealnego” nauczyciela gry na pianinie dla swojego dziecka?

Jak znaleźć tego “idealnego” to nie wiem, więc nie powiem 🙂 Ale mogę za to podpowiedzieć na jakie cechy powinniśmy zwrócić uwagę przed tym ostatecznym wyborem 🙂

Cechy dobrego nauczyciela

Czym powinien cechować się dobry nauczyciel gry na pianinie? Mam kilka spostrzeżeń na ten temat i postaram się jak najzwięźlej je przedstawić. 

 1. Dzieli się miłością do muzyki z Twoim dzieckiem

  Być może to dość trywialne, ale przyznaj szczerze, że już na pierwszym spotkaniu z jakimkolwiek nauczycielem jesteś w stanie ocenić czy to, co robi sprawia mu radość i nieodpartą przyjemność – czy jednak jest zupełnie odwrotnie (takiego – z całym szacunkiem dla jego wiedzy – omijaj jednak szerokim łukiem) 🙂 

  Oczywiście nic nie jest zero-jedynkowe. Są nauczyciele, którzy mimo wielkiej miłości do swojego zawodu zagubili ją gdzieś pomiędzy zastanawianiem się czy proponują dziecku dobrą metodę czytania nut, a tym na ile centymetrów dokładnie powinno ono unieść nadgarstki podczas grania. Perfekcjonizm wygrywa w tej bitwie. Nie ma “idealnego”, “jedynego” i “prawdziwego” sposobu gry na pianianie. I dobry nauczyciel o tym wie. I dobry nauczyciel dzieląc się swoją pasją potrafi dopasować odpowiedni sposób gry do temperamentu Twojego dziecka.

 2. Perspektywa akordowa wygrywa u niego z czytaniem nut

  Wiem, że zapewne pierwsze co przychodzi Ci do głowy, czego nauczyciel gry na pianinie mógłby nauczyć Twoje dziecko podczas lekcji jest czytanie nut. Sprawa oczywista. A może jednak nie? Widzisz, problem polega na tym, że samo “wkucie” nut nic nie daje Twojemu dziecku (oprócz ich znajomości i umiejętności czytania czy zaśpiewania oczywiście). 

  Bardzo cenię nauczycieli, którzy mają szersze spojrzenie na naukę gry. Którzy mają właśnie “perspektywę akordową”. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu – najlepszym początkiem nauki jest nauka poprzez wyzwolenie kreatywności, eksplorację i poznawanie poszczególnych akordów, które są podstawą harmoniczną każdej muzyki (z wyjątkiem muzyki atonalnej czy kompozycji seryjnych). Są oczywiście różne podejścia i szkoły, ale uważam, że pominięce tego etapu już na samym początku jest błędem – zabieramy w ten sposób dziecku możliwość głębszego zrozumienia i poczucia muzyki już od pierwszych zajęć.

 3. Łączy poszczególne części teorii i praktyki podczas każdej lekcji

  Jest to kolejna ważna, według mnie, cecha dobrego nauczyciela. Pewnie zastanawiasz się dlaczego 🙂 Są nauczyciele (notabene z wieloletnim stażem i doświadczeniem), którzy dzielą lekcje gry na poszczególne działy: najpierw zajmują się teorią, czytaniem nut czy ogólną wiedzą muzyczną, aby później przejść do praktyki, nauki dźwięków, akordów i grania całych kompozycji. Problem pojawia się jednak gdy te wszystkie wyszczególnione części chce się połączyć w jedną całość… Dla niektórych osób, a zwłaszcza dzieci, wydaje się to wręcz niemożliwe. A to z kolei rodzi frustrację, złość i zdenerowanie.

  Dużo lepszym sposobem jest łączenie poszczególnych części ze sobą podczas jednej lekcji. Jak to zrobić? Chociażby zanim dziecko zacznie uczyć się konkrentego dzieła można opowiedzieć mu o kompozytorze, historii tytułu czy zapleczu kompozytorskim autora. Można pokazywać akordy i uczyć czytania nut w tym samym czasie. Taka metoda daje o wiele lepsze efekty. Dzieci dużo lepiej radzą sobie w sytuacji, gdy jedno mogą połączyć z drugim i trzecim, a porównać do czwartego 😉 Ich mózg rozwija się bardziej wszechstronnie.

 4. Przyznaje się do swoich błędów czy pomyłek

  Tak, wiem – zaraz mnie zaatakujesz 🙂 Jednak zanim to zrobisz, proszę, doczytaj do końca.

  Bo wcale nie chodzi o to, aby nauczyciel Twojego dziecka był niedouczony. Absolutnie. Powinien mieć konkretną wiedzę i doświadczenie. Jednak nie wymagaj od niego, aby wiedział dosłownie wszystko podczas każdej lekcji! On również ma prawo zapomnieć, on również ma prawo się pomylić. I naprawdę wielką sztuką jest przyznanie się do tego i pokazanie, że jest się omylnym. Prawdziwą wartością dobrego nauczyciela nie jest “wszechwiedza”, a bycie dobrym mentorem i przewodnikiem dla Twojego dziecka.

  To bardzo ważna cecha, którą niewiele osób docenia. Jednak pomyśl przez chwilę: wolałabyś, aby nauczyciel przyznał się do tego, że czegoś nie wie i uzupełnił tą wiedzę na następne zajęcia czy raczej aby wymyślił jakąś odpowiedź na poczekaniu tylko po to, abyś nie odkryła, że czegoś nie wie? Ja jednak twardo obstawiam przy tym pierwszym 🙂

 5. Buduje swoją metodę nauczania w oparciu o ucznia

  Dlaczego to ważna cecha dobrego nauczyciela? Bo w nauczaniu indywidualnym (czy lekcjach prywatnych, jak ktoś woli) tak samo jak i w tym szkolnym bardzo wiele treści i działań opiera się na egzaminach i sylabusach. Jeżeli masz starsze dzieci lub młodsze rodzeństwo (szczególnie te maturalne czy gimnazjalne) zapewne doskonale wiesz o czym mówię. W szkołach bardzo często jest tak, że nawet najlepszy nauczyciel z pasją jest ograniczony w swoich działaniach – w ryzach trzymają go przeróżne wytyczne – i niestety nic nie może z tym zrobić.

  Dlatego też tak ważne jest, aby podczas lekcji prywatnych, indywidualnych zwracać uwagę na to czym kieruje się dany nauczyciel i czy aby na pewno jest skoncentrowany na dziecku. Jestem pewna, że decydując się na takie lekcje chcesz, aby Twoje dziecko skorzystało na nich jak najwięcej. A nauczyciel znający temperament Twojego dziecka, jego słabe i mocne strony oraz sfokusowany na nim – to najlepsze, co możesz dla niego zrobić.

 6. Ma elastyczny sposób nauczania

  Nie oznacza to, że zmienia zdanie i sposób nauki z lekcji na lekcje 🙂 Taka metoda byłaby jednak bardziej szkodliwa niż pożyteczna dla Twojego dziecka. Mówiąc o ealstycznym sposobie nauczania mam na myśli to, że nauczyciel dostosowuje swóją “główną” metodę do osobowości i potrzeb konkretnego ucznia. To się wiąże poniekąd z poprzednim punktem.

  Cechą dobrego nauczyciela jest to, że to on dopasowuje się do Twojego dziecka, a nie odwrtonie. Potrafi utrzymać jego ciekawość, rozbudzić kreatywność i wyobraźnię oraz sprawić, że dziecko wciąż chce więcej 🙂

Myślę, że jeszcze możnaby wymienić kilka podpunktów cechujących dobrego nauczyciela gry dla Twojego dziecka. Jednak tym razem zatrzymam się na tych sześciu 🙂

Dobry nauczyciel – czyli jaki?

Znalezienie dobrego nauczyciela dla swojego dziecka jest sprawą niezwykle indywidualną i trudną. Ktoś kto był świetnym mentorem dla dziecka siostry może okazać się zupełnym niewypałem dla naszego. Dlaczego się tak dzieje? Każdy z nas jest inny, każde dziecko jest inne. Każde dziecko potrzebuje indywidualnego podejścia, które będzie podsycało jego ciekawość i muzyczną kreatywność. Dobry nauczyciel gry na pianinie zarazi Twoje dziecko swoją pasją, dostosuje swój sposób nauczania do jego indywidualnych potrzeb i będzie jego “muzycznym przewodnikiem”.

Czasami znajdujemy go już na pierwszy spotkaniu, a czasami szukamy latami. 

Słowo na koniec

Chciałabym jeszcze uczulić Cię na jedną sprawę. Mianowicie wielu nauczycieli lubi “budzić respekt” wśród swoich uczniów. I nie ma w tym nic złego. Nie ma dopóki dopóty nie przerodzi się to u dziecka w lęk. Dbaj o to, aby dziecko dobrze czuło się na takich lekcjach. I jeżeli tylko daje Ci sygnał, że coś jest nie tak – reaguj: porozmawiaj z nim, wyjaśnij sytuację z nauczycielem, a jeśli zachodzi taka potrzeba – zmień nauczyciela. Bo prawdziwe budzenie respektu nie ma nic wspólnego ze strachem.

Zdaję sobie sprawę, że możesz się ze mną nie zgadzać, a nawet zanegować niektóre punkty, dlatego też jeszcze raz podkreślam, że jest to mój osobisty pogląd. I chętnie wysłucham Twoich uwag i przemyśleń 🙂 Pisz śmiało w komentarzu jeżeli tylko masz ochotę 🙂

Ściskam,

Podpis, Monika