Czy edukacja domowa jest dla mnie? Plusy i minusy edukacji domowej

Izabela Cierzyńska – Zawodowa Mama, która wie wszystko o edukacji domowej – była naszym gościem na Kawie z ekspertem w jeden z czerwcowych poniedziałków. Iza jest kopalnią wiedzy dla osób, które zastanawiają się czy edukacja domowa jest dla nich, z czym wiąże się przejście na edukację domową albo jakie są plusy i minusy nauczania swojego dziecka w domu.

Sama zastanawiałam się długo nad tym sposobem edukacji i Iza bardzo pomogła mi spojrzeć na ten temat z szerszej perspektywy. Szczerze polecam przeczytanie wywiadu i obejrzenie video na grupie Muzyczny świat dziecka.

Izabela Cierzyńska – wywiad

 1. Iza, jak zaczęła się Twoja przygoda z edukacją domową?

Z wykształcenia jestem grafikiem komputerowym i kiedyś myślałam, że w życiu zajmę się grafiką komputerową. Jednak los postanowił zdecydować za mnie. U mojego pierwszego syna zdiagnozowano zespół Aspergera, co przewróciło mój świat do góry nogami.

To właśnie dla niego zainteresowałam się edukacją domową. Ze względu na swoją chorobę wiele wycierpiał w tradycyjnej szkole. Dzieci go nie rozumiały i atakowały, a ja znałam na pamięć nie tylko gabinet dyrektora, ale i ból rysujący się na twarzy mojego syna.

W końcu powiedziałam dość. Moje dziecko nade wszystko ma być szczęśliwe. W maju 2015 roku rozpoczęliśmy edukację domową, którą objęłam również mojego drugiego, zdrowego syna.

Od tego czasu ciągle czytam książki oraz badania naukowe poświęcone edukacji domowej, przerabiam zorganizowane kursy o nauczaniu w duchu Montessori i ciągle się rozwijam. Czerpię z publikacji takich autorów jak Tomas Gordon czy błogosławiony Edmund Bojanowski. Bliski sercu jest mi zwłaszcza ten drugi, którego postawa i wartości są tym, czym staram się kierować w swoim życiu na co dzień i wpajam podobne wartości swoim dzieciom.

2. Jedną z głównych obaw rodziców przed przejściem na edukację domową jest fakt, iż nie mają oni wykształcenia pedagogicznego (ani innego podobnego, które może uprawniać do pracy z dziećmi na przykład). Czy to rzeczywiście jest przeszkodą?

Może zdziwi Cię moja odpowiedz, ale nie ma to żadnego znaczenia. Nawet uważam, że rodzice nie po studiach – uczą swoje dzieci więcej kreatywności i dają szansę na większe szukanie odpowiedzi, niż rodzice po wyższych studiach. Jedynie chciałabym być po studiach matematycznych albo polonistycznych – na resztę pytań znajduję odpowiedzi.

3. Dobrze. To może w takim razie powiedzmy teraz o minusach. Jakie są – według Ciebie – minusy edukacji domowej?

Odpowiem w kilku najważniejszych punktach:

 • uczenie w domu jest wymagające dla rodzica
 • trzeba nauczyć się podążać za dzieckiem i planować edukację w oparciu o gotowość dziecka
 • przygotuj się na wieczny bałagan w domu
 • zadawanie trudnych pytań
 • mało czasu dla męża i siebie
 • stajesz się dla dziecka najważniejszym autorytetem

4. To w takim razie z drugiej, tej bardziej pozytywnej strony – jakie zauważasz plusy edukacji domowej?

Wymienię ich dokładnie tyle samo 🙂

 • możesz w dowolny sposób wspierać pasje swojego dziecka
 • budujesz głębszą relację z dzieckiem spędzając z nim więcej czasu
 • podążasz za dzieckiem i razem z nim podejmujesz decyzję czego i kiedy się uczycie
 • pomagasz dziecku stawać się silniejszym
 • dajesz dziecku więcej wolnej przestrzeni
 • możesz czytać z dzieckiem ogromne ilości książek
 • ograniczenia w sposobie nauczania właściwie nie istnieją

5. Jak pomóc sobie rozplanować działania w edukacji domowej?

Przede wszystkim musisz opracować i zaplanować naukę tak, by zrealizować podstawę programową. Jeśli jest to dla Ciebie zupełna nowość, może Cię to na początku nieco przerazić. Jako rodzic musisz nauczyć się też planować własną przestrzeń, by nie zapomnieć, że oprócz dzieci musisz mieć też czas dla siebie i partnera.

W planowaniu nie chodzi o to, by zagospodarować dzieciom czas niczym w szkole. Chodzi bardziej o to, że posiadasz nieprzekraczalne terminy egzaminów, które musi zdać Twoje dziecko. A to, jak i kiedy je do tego przygotujesz, jest bardzo indywidualną kwestią.

Uczenie w domu to wymaganie od siebie ciągłej kreatywności, ale i empatii, podejścia wspierającego i wypracowanie w dziecku pozytywnego podejścia do nauki.

Oczywiście, edukacja domowa jest fajna, zabawna, masz okazję spędzać z dzieckiem mnóstwo czasu, robiąc naprawdę świetne rzeczy. Ale jednocześnie wymaga tego, by nauczyć dziecko osiągania celów.

W naszym przypadku jest tak, że codziennie wieczorem układamy plan na następny dzień. To pozwala nam wstać rano nie myśląc o chaosie, bo każdy z nas wie, jakie wyzwania przed nim stoją.

6. Czasami mamy duży problem z byciem autorytetem dla swojego dziecka. Przeraża nas to z jednej strony, a z drugiej w głębi duszy tego właśnie pragniemy. Jak poradzić sobie z byciem takim niezaprzeczalnym autorytetem?

Na pierwszy rzut oka jest to ogromny plus – dziecko łatwo chłonie wartości, które chcesz mu przekazać i stosuje się do nich. Z drugiej strony, wymaga to ciągłego pilnowania siebie.

Pamiętam jeden z moich gorszych dni, kiedy na pytanie syna odpowiedziałam jakąś bzdurą, bo po prostu nie miałam już sił. Po jakimś czasie usłyszałam, jak z pewnością w głosie opowiadał innym dzieciom to, co ja palnęłam tylko po to, by go zbyć.

Wtedy zrozumiałam, jak wielki mam na niego wpływ. Od tej pory stosuję prostą zasadę – jeśli czegoś nie wiem po prostu się do tego przyznaję, zamiast pleść jakieś głupoty.

7. Na ile w edukacji domowej należy opierać się na podstawie programowej, a na ile na własnej kreatywności?

Podstawa programowa to podstawa, jedynie planowanie programu opieram na kreatywności. Tak planujemy edukację, ze wszystkie zadania okazują się łatwe do wykonania.

8. A masz jakieś swoje sposoby na naukę dziecka kreatywności?

Obserwuję swoje dzieci i czasem, gdy widzę, że potrzebują odpocząć, daję im tę możliwość. Jednocześnie wiem, że gdy odetchną, przyjdzie czas, kiedy z radością i łatwością nadrobimy materiał.

Musisz realizować z dzieckiem podstawę programową – ale to, w jaki sposób to zrobisz i czy poprzestaniesz tylko na tym, czy nauczysz go czegoś więcej, zależy tylko od Ciebie.

Przyrody uczymy się w lesie. Biegając z kompasem w ręku, zahaczamy o geografię. Patrząc na turlający się kamień, rozmawiamy o fizyce i ruchu jednostajnie przyspieszonym. Edukacja domowa daje nieskończone możliwości nauki w każdym miejscu – w domu, w terenie, w budynkach użyteczności publicznej. Każde miejsce możemy przekształcić w kopalnię wiedzy – i to jest fantastyczne.

 

Bardzo pięknie dziękuję Izie za live’a, którego przeprowadziła na naszej grupie oraz za ten wywiad. Dziękuję, że w natłoku spraw znalazłaś czas, aby z nami porozmawiać i rozjaśnić świat edukacji domowej 🙂

A Was nieustannie zapraszam do grupy Muzyczny świat dziecka, bo dzieje się tam bardzo dużo 🙂

Ściskam,

Podpis, Monika

 

Poznajcie Izę bliżej:

Izabela cierzyńska - edukacja domowa

“Cześć! Nazywam się Izabela Cierzyńska i jestem mamą, która uczy swoje dzieci w domu. Z wykształcenia jestem technikiem informatykiem i kiedyś myślałam, że w życiu zajmę się grafiką komputerową. Jednak los postanowił zdecydować za mnie. U mojego pierwszego syna zdiagnozowano zespół Aspergera, co przewróciło mój świat do góry nogami. To właśnie dla niego zainteresowałam się edukacją domową. W maju 2015 roku rozpoczęliśmy edukację domową, którą objęłam również mojego drugiego, zdrowego syna.

Ogromnie kocham swoje dzieci. Przede wszystkim chcę za nimi podążać, wspierać je, pokazywać różne drogi dotarcia do celu. Nigdy nie mówię, że istnieje tylko jedyna, słuszna, książkowa odpowiedź na dane pytanie. Ciągle eksperymentujemy, doświadczamy i cieszymy się każdą wspólnie spędzoną chwilą. Mam w sobie dużo miłości i cierpliwości, dlatego nie wierzę w kary i ich nie stosuję. Jako mama przez większość czasu skupiam się na swoich dzieciach. Jednak kiedy mam możliwość zająć się sobą, wtedy fotografuję, piekę ciasta, a latem pływam na desce z ukochanym psem.

Chętnie porozmawiam z Tobą o edukacji domowej. Wiem, jak trudne bywają początki, a także jak trudna, choć niezwykle wdzięczna jest ta codzienna praca. Zapraszam Cię na swojego bloga – Zawodowa Mama, gdzie znajdziesz wpisy o edukacji domowej, oraz na prywatne konsultacje ze mną. Będę szczęśliwa mogąc Ci pomóc.”

 

%d bloggers like this: