JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIE ZABAWY MUZYCZNE DO POTRZEB DZIECKA?

Jak dobrać odpowiednie zabawy muzyczne do potrzeb dziecka?

To pytanie najczęściej słyszę od rodziców podczas moich webinarów. Bo oczywiście fajnie jest, gdy ktoś nas zainspiruje jakąś muzyczną zabawą, którą możemy z powodzeniem wykorzystać z naszym dzieckiem. Jednak problem zazwyczaj pojawia się wtedy, gdy to my sami musimy jakąś ciekawą zabawę dziecku zaoferować (nie mówiąc już o tym, żeby ona jakaś rozwojowa była…). Co wtedy począć? Jak w ogóle zabarać się do tego tematu i jak dobrać odpowiednie zabawy dla swojego dziecka?

Jest na to conajmniej kilka sposobów 🙂 Dziś poznasz kilka z nich.

Na co zwrócić uwagę?

Najważniejszą rzeczą, którą powinnaś mieć opanowaną w stopniu bardzo dobrym to – znajomość własnego dziecka 🙂 Wiem, wiem – za chwilę powiesz, że przecież jak to można nie znać swojego dziecka? To takie normalne i oczywiste. Jednak nie zawsze. I nie dla każdego. Swoich dzieci uczymy się przez większość część ich dzieciństwa – uczymy się ich zachowań, upodobań, rekacji. Uczymy się tego, co lubią, a za czym nie przepadają; co je cieszy, a co drażni. Uczymy się ich rutyny (konkretne pory spania, jedzenia, zabawy, odpoczynku), która pomaga im w dobrym funkcjonowaniu w realnym świecie.

Zatem znajomość własnego dziecka, jego dokładna obserwacja, znajomość jego – jak i naszego – temperamentu, ale również poznanie kolejnych etapów rozwoju i rozpoznanie ich u swojej pociechy – to wszystko razem sprawia, że jesteśmy w stanie dobrać dla niego takie zabawy, które nie tylko będą sprawiały mu radość, ale również będą odpowiadały na jego potrzeby rozwojowe w danym okresie. 

Jak obserwować swoje dziecko?

Skoro wiesz już, że kluczowym elementem w doborze odpowiednich zabaw dla Twojego dziecka jest jego baczna obserwacja – pojawia się pytanie: jak to zrobić? Czy są jakieś specjalne metody czy techniki, które musisz znać? I tak, i nie. Są oczywiście specjalne programy, które w bardzo profesjonalny sposób przeprowadzą Cię poprzez kolejne etapy obserwacji dziecka (tak, obserwacja ma różne etapy i zapewne wiedzą to osoby pracujące np. w przedszkolu 😉 ). I to bardzo przydaje się, gdy widzimy, iż nasze dziecko ma jakiś konkretny problem – wybierz się wtedy do dobrego specjalisty i z nim naucz się odpowiedniej techniki obseracji, która mu pomoże.

Jednak na swoje własne potrzeby, domowe, powinno wystarczyć zastosowanie kilku prostych zasad:

  1. uważność, która pomoże Ci dostrzec różne schematy, nieprawidłowości czy dobre rzeczy w rozwoju dziecka
  2. obiektywność, czyli spojrzenie na daną sytuację oczami osoby z boku, niezależnie od własnych przekonań czy opinii
  3. rzetelność, która pozwoli Ci wyłąpać wszystko to, co powinnaś wyłapać, a nie tylko, co Tobie wydaje się interesujące i istotne
  4. zainteresowanie, które będzie Cię motywować do działania

I to wcale nie musi być jakaś niesamowicie zorganizowana obserwacja! Wystarczy, że wejdzie Ci to w nawyk i podczas codziennej obserwacji tego, czym w danej chwili zajmuje się Twoje dziecko będzie wyciągać odpowiednie wnioski 🙂 Jeżeli Ci to pomoże – zapisuj je w specjalnym zeszycie, abyś mogła do tego wrócić w odpowiednim momencie.

Jak włączyć w to wszystko muzykę?

Muzykę możemy traktować tutaj dwojako:

  1. możemy bardzo skupiać się na rozwoju muzycznym dziecka i chcieć wychować małego Mozarta (i żeby nie było – nie ma w tym nic złego, jeżeli dziecko również przejawia tą wielką pasję!)
  2. możemy również użyć jej jako takiego środka “pomocowego”, który pomoże mózgowi naszego dziecka w lepszym, szybszym i pełniejszym rozwoju.

I ja niesamowicie gorąco zachęcam właśnie do tej drugiej opcji! 🙂 We wczesnym dzieciństwie jest niesamowicie ważne, aby te muzyczne aktywności czy zabawy odbywały się regularnie, ale jednocześnie tak samo ważne jest to, aby były one również spontaniczne, takie Wasze 🙂 Bardzo fajnie jest mieć np. 10-15 minut dziennie poświęconych czy dedykowanych właśnie zabawom stricte muzycznym, ale również dobrze jest, gdy wplatamy muzykę w nasze codzienne czynności tak jakby przypadkiem, mimochodem. 

Konkretne przykłady takich zabaw muzyczno-rozwojowych możesz zobaczyć podczas lipcowego webinaru, który można kupić tu: WEBINAR “Zabawy muzyczne w poszczególnych etapach rozwoju dziecka” + lista zabaw

Podsumowanie

Czasami dziwimy się, że coś, co sprawdziło się u dziecka naszej przyjaciółki / brata / siostry / sąsiada zupełnie nie działa u naszego. I frustrujemy się, denerwujemy (na siebie i dziecko). Ręce nam opadają z bezsilności. A zazwyczaj wystarczy szczypta cierpliwości, garść kreatywności i baczna obserwacja swojego dziecka, aby wszystko się odmieniło 🙂

Pamiętaj, że nie zawsze to, co sprawdza się u innych – sprawdzi się również u Ciebie. Testuj, eksperymentuj i obserwuj swoje dziecko! 🙂

Ściskam,

Podpis, Monika

P.S. A jeżeli chcesz zaczerpnąć więcej inspiracji do zabaw rozwojowych ze swoim dzieckiem – pobierz “MUZYCZNY KALENDARZ ROZWOJOWY” o, tu: