Jak dobrać odpowiednie zabawy muzyczne do potrzeb dziecka?

To pytanie najczęściej słyszę od rodziców podczas moich webinarów. Bo oczywiście fajnie jest, gdy ktoś nas zainspiruje jakąś muzyczną zabawą, którą możemy z powodzeniem wykorzystać z naszym dzieckiem. Jednak problem zazwyczaj pojawia się wtedy, gdy to my sami musimy jakąś ciekawą zabawę dziecku zaoferować (nie mówiąc już o tym, żeby ona jakaś rozwojowa była…). Co wtedy począć? Jak w ogóle zabarać się do tego tematu i jak dobrać odpowiednie zabawy dla swojego dziecka?

Jest na to conajmniej kilka sposobów 🙂 Dziś poznasz kilka z nich.

Na co zwrócić uwagę?

Najważniejszą rzeczą, którą powinnaś mieć opanowaną w stopniu bardzo dobrym to – znajomość własnego dziecka 🙂 Wiem, wiem – za chwilę powiesz, że przecież jak to można nie znać swojego dziecka? To takie normalne i oczywiste. Jednak nie zawsze. I nie dla każdego. Swoich dzieci uczymy się przez większość część ich dzieciństwa – uczymy się ich zachowań, upodobań, rekacji. Uczymy się tego, co lubią, a za czym nie przepadają; co je cieszy, a co drażni. Uczymy się ich rutyny (konkretne pory spania, jedzenia, zabawy, odpoczynku), która pomaga im w dobrym funkcjonowaniu w realnym świecie.

Zatem znajomość własnego dziecka, jego dokładna obserwacja, znajomość jego – jak i naszego – temperamentu, ale również poznanie kolejnych etapów rozwoju i rozpoznanie ich u swojej pociechy – to wszystko razem sprawia, że jesteśmy w stanie dobrać dla niego takie zabawy, które nie tylko będą sprawiały mu radość, ale również będą odpowiadały na jego potrzeby rozwojowe w danym okresie. 

Jak obserwować swoje dziecko?

Skoro wiesz już, że kluczowym elementem w doborze odpowiednich zabaw dla Twojego dziecka jest jego baczna obserwacja – pojawia się pytanie: jak to zrobić? Czy są jakieś specjalne metody czy techniki, które musisz znać? I tak, i nie. Są oczywiście specjalne programy, które w bardzo profesjonalny sposób przeprowadzą Cię poprzez kolejne etapy obserwacji dziecka (tak, obserwacja ma różne etapy i zapewne wiedzą to osoby pracujące np. w przedszkolu 😉 ). I to bardzo przydaje się, gdy widzimy, iż nasze dziecko ma jakiś konkretny problem – wybierz się wtedy do dobrego specjalisty i z nim naucz się odpowiedniej techniki obseracji, która mu pomoże.

Jednak na swoje własne potrzeby, domowe, powinno wystarczyć zastosowanie kilku prostych zasad:

  1. uważność, która pomoże Ci dostrzec różne schematy, nieprawidłowości czy dobre rzeczy w rozwoju dziecka
  2. obiektywność, czyli spojrzenie na daną sytuację oczami osoby z boku, niezależnie od własnych przekonań czy opinii
  3. rzetelność, która pozwoli Ci wyłąpać wszystko to, co powinnaś wyłapać, a nie tylko, co Tobie wydaje się interesujące i istotne
  4. zainteresowanie, które będzie Cię motywować do działania

I to wcale nie musi być jakaś niesamowicie zorganizowana obserwacja! Wystarczy, że wejdzie Ci to w nawyk i podczas codziennej obserwacji tego, czym w danej chwili zajmuje się Twoje dziecko będzie wyciągać odpowiednie wnioski 🙂 Jeżeli Ci to pomoże – zapisuj je w specjalnym zeszycie, abyś mogła do tego wrócić w odpowiednim momencie.

Jak włączyć w to wszystko muzykę?

Muzykę możemy traktować tutaj dwojako:

  1. możemy bardzo skupiać się na rozwoju muzycznym dziecka i chcieć wychować małego Mozarta (i żeby nie było – nie ma w tym nic złego, jeżeli dziecko również przejawia tą wielką pasję!)
  2. możemy również użyć jej jako takiego środka “pomocowego”, który pomoże mózgowi naszego dziecka w lepszym, szybszym i pełniejszym rozwoju.

I ja niesamowicie gorąco zachęcam właśnie do tej drugiej opcji! 🙂 We wczesnym dzieciństwie jest niesamowicie ważne, aby te muzyczne aktywności czy zabawy odbywały się regularnie, ale jednocześnie tak samo ważne jest to, aby były one również spontaniczne, takie Wasze 🙂 Bardzo fajnie jest mieć np. 10-15 minut dziennie poświęconych czy dedykowanych właśnie zabawom stricte muzycznym, ale również dobrze jest, gdy wplatamy muzykę w nasze codzienne czynności tak jakby przypadkiem, mimochodem. 

Konkretne przykłady takich zabaw muzyczno-rozwojowych możesz zobaczyć podczas lipcowego webinaru, który można kupić tu: WEBINAR “Zabawy muzyczne w poszczególnych etapach rozwoju dziecka” + lista zabaw

Podsumowanie

Czasami dziwimy się, że coś, co sprawdziło się u dziecka naszej przyjaciółki / brata / siostry / sąsiada zupełnie nie działa u naszego. I frustrujemy się, denerwujemy (na siebie i dziecko). Ręce nam opadają z bezsilności. A zazwyczaj wystarczy szczypta cierpliwości, garść kreatywności i baczna obserwacja swojego dziecka, aby wszystko się odmieniło 🙂

Pamiętaj, że nie zawsze to, co sprawdza się u innych – sprawdzi się również u Ciebie. Testuj, eksperymentuj i obserwuj swoje dziecko! 🙂

Ściskam,

Podpis, Monika

P.S. A jeżeli chcesz zaczerpnąć więcej inspiracji do zabaw rozwojowych ze swoim dzieckiem – pobierz “MUZYCZNY KALENDARZ ROZWOJOWY” o, tu: 

%d bloggers like this: