Metoda Suzuki - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Ostatnimi czasy bardzo dużo osób interesuje się tą metodą nauki gry na instrumentach i rozważa skorzystanie z niej. Ogólnie o samej metodzie Suzuki pisałam już TUTAJ, ale tym razem chciałabym przedstawić Ci konkretne fakty, czyli jak takie zajęcia wyglądają, jakie są ich plusy i minusy oraz na co trzeba zwrócić szczególną uwagę zanim się na nie zdecydujemy.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci podjąć właściwą decyzję i zobaczyć czy ta metoda jest dla Ciebie (i Twojego dziecka) czy jednak nie 🙂

Możesz również obejrzeć zapisany live na temat metody Suzuki na moim Instagramie – TUTAJ.

Główne założenia i idea metody Suzuki

Metoda Suzuki powstała w latach 30-tych XX wieku w Japonii i została stworzona przez japońskiego skrzypka i pedagoga – Shinichi’ego Suzuki. Ten przemiły i mądry Pan założył wtedy w Japonii Instytut Rozwoju Talentu, którego działalność zakładała pomoc we wszechstronnym rozwoju dzieci poprzez muzykę.

Pierwotna i właściwa nazwa tej metody to Metoda Języka Ojczystego. Dzisiaj obu tych nazw używa się wymienne (choć wyrażenia ‘metoda Suzuki’ znacznie częściej ze względu na prostotę po prostu…). Suzuki wyszedł z założenia, że skoro małe dzieci uczą się swojego języka ojczystego w zupełnie naturalny sposób, przejmując wszystko ze swojego najbliższego otoczenia (głównie rodziców) i chłonąc to całym sobą – to równie dobrze mogą nauczyć się w taki sam sposób gry na instrumencie.

Metoda Suzuki kojarzona jest głównie z nauką gry na skrzypcach (ponieważ taki instrument w tej metodzie był pierwotnie używany ze względu na profesję założyciela), jednak w późniejszym czasie została ona rozpisana na wiele innych instrumentów (jak np. fortepian, altówka, wiolonczela, flet, gitara czy trąbka) oraz głos ludzki (czyli można uczyć się śpiewu również tą metodą). To na jakich instrumentach można się nauczyć grać w danej szkole zależy od wykwalifikowania nauczycieli, których posiada. Dlatego też w różnych szkołach będzie różna dostępność instrumentów, które można wybrać chcąc podjąć naukę gry tą metodą.

Metoda Języka Ojczystego została również rozszerzona o Suzuki Early Childchood Education (SECE), czyli program zajęć edukacyjnych dla dzieci do lat 3. Stanowi on pierwszy etap programu metody Suzuki i oparty jest na siedmiu filarach tej filozofii. Maluchy, które ukończą ten kurs są gotowe do podjęcia nauki gry na instrumentach.

W Polsce organizacją, która czuwa nad wszystkimi nauczycielami, rodzicami i dziećmi jest Stowarzyszenie Centrum Edukacji Suzuki. Na ich stronie internetowej możesz znaleźć dużo przydatnych informacji oraz znaleźć odpowiedniego nauczyciela dla swojego dziecka.

Jak wyglądają zajęcia prowadzone metodą Suzuki

Zanim w ogóle zapiszemy dziecko na naukę gry na instrumencie metodą Suzuki warto znać kilka faktów, dotyczących tego, jak takie zajęcia wyglądają i na co warto zwrócić baczną uwagę.

Cały proces nauczania odbywa się w trójkącie: nauczyciel – dziecko – rodzic. I rola tego ostatniego jest tutaj szalenie istotna. To właśnie rodzic – zanim dziecko rozpocznie jakąkolwiek naukę – przechodzi miesięczny kurs, podczas którego dowiaduje się podstawowych rzeczy na temat tej metody i podstawowych technik gry na instrumencie czy prawidłowej postawy podczas grania. Wszystko po to, aby mógł jak najlepiej pomóc swojemu dziecku podczas domowych ćwiczeń. Od razu uprzedzam pytania – nie, rodzic nie musi potrafić grać na żadnym instrumencie. Uczy się razem z dzieckiem.

Na rodzicu spoczywa tutaj obowiązek regularnych ćwiczeń, systematyczności i motywacji dziecka do dalszej nauki. Według tej metody idealnym momentem na rozpoczęcie nauki jest ten, gdy dziecko, widząc grającego rodzica, samo prosi o rozpoczęcie swojej nauki. Dziecko pragnie naśladować to, co robi rodzic. I tu jest pierwszy klucz do sukcesu.

W metodzie Suzuki nauczyciel występuje w roli mentora, który służy swoją wiedzą i pomaga rodzicowi rozwiać jego wszelkie wątpliwości dotyczące domowych ćwiczeń i nauki gry.

Edukacja rozpoczyna się od wielokrotnego słuchania utworów, które dziecko będzie w przyszłości grać, a następnie ćwiczy się je poprzez naśladowanie ruchów. Jest to nauczanie z wyjątkowo intensywnym rozwojem słuchu i pamięci dziecka. Na późniejszych etapach pojawia się również teoria oraz nauka zapisu nutowego, aby dziecko mogło później spokojnie kontynuować naukę np. w szkole muzycznej II stopnia.

Nauka trwa dopóty dopóki nie ukończy się ostatniej książki z serii Suzuki Violin School (jest 7 książek repertuarowych, które dziecko powinno opanować), jednak nie ma żadnego określonego terminu na ukończenie tych książek. Każdy uczy się w swoim własnym tempie i każdemu nauka metodą Suzuki zajmuje tyle czasu, ile potrzebuje na opanowanie całego materiału. Nie porównuje się tutaj dzieci, ani ich nie krytykuje. Nie ma standardowych klas (są zajęcia indywidualne oraz grupowe) ani egzaminów – nauka ma sprawiać dziecku jak najwięcej przyjemności i również z tą przyjemnością się kojarzyć 🙂

Zajęcia indywidualne

  • bierze w nich udział trójkąt: nauczyciel – dziecko – rodzic
  • odbywają się raz w tygodniu i trwają max 30 min (lekcję kończy się zazwyczaj na chwilę przed tym, gdy dziecko poczuje zmęczenie lub znużenie)
  • zarówno dziecko, jak i rodzic uczą się tajników gry na wybranym przez siebie instrumencie
  • nauczyciel występuje tutaj w roli mentora
  • lekcja oparta jest głównie na rozmowie, wymianie spostrzeżeń i wskazówkach, a nie na wykonywaniu utworów przez dziecko i śledzeniu postępów

Zajęcia grupowe

  • bierze w niej udział kilkoro uczniów wraz z rodzicami i nauczycielem
  • odbywa się zazwyczaj raz na twa tygodnia i jest urozmaiceniem ćwiczeń w domu oraz zajęć indywidualnych
  • ma walory edukcyjne – dzieci uczą się obserwując siebie nawzajem
  • wpływa na rozwój umiejętności społecznych i motywuje dziecko do interakcji z innymi muzykami

Raz na jakiś czas odbywają się również koncerty, w których biorą udział wszyscy uczniowie oraz rodzice uczący się gry na instrumencie metodą Suzuki.

Przedział wiekowy w jakim dzieci rozpoczynają indywidualne zajęcia to zazwyczaj 2-5 lat. Ogólnie przyjmuje się, że wszystkie dzieci, które ukończyły 5 rok życia, są gotowe do podjęcia nauki gry.

Plusy i minusy metody Suzuki

Oczywiście jak każda metoda, również i ta ma swoje plusy i minusy. Przyjrzymy się im teraz trochę bliżej. Pomoże Ci to w podjęciu właściwej decyzji.

Metoda Języka Ojczystego wykorzystuje szereg czynników, które sprawiają, że zajęcia tą metodą są naprawdę wartościowe i rozwjowe dla małego człowieka. Przede wszystkim rozwijają pamięć, słuch oraz koordynację ruchów dziecka (co oczywiście jest podstawowym czynnikiem rozwijanym przez naukę gry na jakimkolwiek instrumencie jakąkolwiek metodą). Jednak – w przeciwieństwie do nauki w szkole muzycznej, absolutnie nie jest nastawiona na konkurencję i współzawodnictwo, za to skupia się na budowaniu poczucia własnej wartości małego dziecka oraz jego wiary we własne możliwości.

Cały program jest w dużej mierze oparty na systematyczności wykonywanych zadań i ćwiczeń, co wyrabia w dziecku nawyk koncentracji na wykonywanym zadaniu oraz naukę systematycznej pracy do osiągania wyznaczonych celów. Rozwija w dziecku umiejętność logicznego myślenia oraz – dzięki sytematycznemu udziałowi w zajęciach grupowych oraz koncertach – pomaga mu pokonać własną nieśmiałość i tremę.

Biorąc pod uwagę naukę gry metodą Suzuki trzeba mieć również na względzie fakt, iż zaangażowanie rodzica jest tutaj kluczowe. Tak naprawdę – ponieważ nauczyciel występuje tutaj w roli mentora – to na rodzicu spoczywa cała odpowiedzialność za regularność treningów i motywację dziecka. Ten bardzo istotny czynnik sprawia, że ta metoda – mimo swoich oczywistych plusów, niestety nie jest dobra dla wszystkich. I decyzja podjęcia nauki metodą Suzuki powinna być bardzo dobrze przemyślana.

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Myślę, że wielu z Was – skoro trafiło na ten artykuł – bardzo intensywnie zastanawia się czy ta metoda nauki gry na instrumencie jest dla jego dziecka odpowiednia. Ja również bardzo długo się nad tym zastanawiałam. I z punktu widzenia dobra dziecka – ta metoda Suzuki wydaje się być naprawdę idealną metodą. Jednak zachęcam Cię również do spojrzenia na naukę Metodą Języka Ojczystego swoim okiem – okiem osoby, która będzie bardzo aktywnie zaangażowana w proces nauki i od której tego zaangażowania będzie się po prostu wymagać.

Warto usiąść sobie na spokojnie i przemyśleć czy jesteśmy w stanie poświęcić tyle czasu ile potrzeba na naukę oraz aktywną pomoc naszemu dziecku w uporaniu się z problemami, które na swojej drodze napotka. Czy mamy (lub będziemy mieli) odpowiednią ilość zasobów, aby zmotywować nasze dziecko do dalszej nauki, gdy nadejdzie kryzys i zniechęcenie. Warto zupełnie uczciwie odpowiedzieć sobie na te pytania i podjąć odpowiednią decyzję.

Podsumowanie

Metoda Suzuki jest świetną metodą nauki gry na instrumencie i jednocześnie (w pewnym stopniu) alternatywą dla typowej szkoły muzycznej. Jeśli patrzymy na nią pod kątem rozwoju możliwości i potencjału naszego dziecka – jest prawie idealna. Jednak decydując się na naukę tą metodą musimy wziąć również pod uwagę nasze zasoby czasowe i wielkość naszego zaangażowania. I gdy to wszystko połączymy – dokonamy odpowiedniej decyzji 🙂

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci dokonać właściwego wyboru, jeżeli wciąż się zastanawiasz czy skorzystać z metody Suzuki czy z innych form nauki gry Twojego dziecka na instrumencie.

Jeżeli czujesz, że to jest coś, co chciałabyś u siebie wprowadzić, ale nie bardzo wiesz jak – mam dla Ciebie rozwiązanie! Umów się na konsultację ze mną, podczas której zobaczymy na jakim etapie rozwojowym jest aktualnie Twoje dziecko i czego tak naprawdę potrzebuje do prawidłowego rozwoju oraz dobierzemy odpowiednie zabawy muzyczne, które ten rozwój wspomogą.

Już teraz możesz pobrać jeden z prezentów, który dla Ciebie przygotowałam – “Muzyczny kalendarz rozwojowy”. Znajdziesz tam mnóstwo inspiracji do wykorzystania muzyki w codziennych zabawach z Twoim dzieckiem. Pobierz tu:

Ściskam,

%d bloggers like this: