Wiadomość w sercu – muzyczna zabawa Walentynkowa

Każdy pretekst do zabawy z muzyką jest dobry, prawda? 🙂 A dziś Walentynki, więc temat jest oczywisty 😉 Sama osobiście nie przepadam za tym świętem, ale uważam, że każda okazja do urozmaicenia zabawy z dzieckiem jest na wagę złota 😉 W takie dni jak ten możemy bez oporów piec serduszkowe ciasteczka, słuchać romantycznych piosenek czy obsypać wszystko brokatem 🙂 Możemy również zaoferować dziecku muzyczną zabawę Walentynkową i zaangazować w nią wszystkich domowników!

Bo ta muzyczna zabawa Walentynkowa to nie tylko świetna zabawa, ale również rozwój 🙂

Zasady gry

Muzyczna zabawa Walentynkowa jest niesamowicie prosta. Stawia na kreatywność i rozwój wyobraźni, ale również usprawnia procesy pamięciowe, myślowe czy uczy współpracy w grupie. Uwielbiam takie gry, które mimo swojej pozornej banalności potrafią tak wiele zaoferować naszym dzieciom!

Do rozpoczęcia zabawy będą Ci potrzebne:

  • ulubione utwory (wokalne lub instrumentalne), które zna również Twoje dziecko
  • miseczka / pudełeczko
  • serduszka z wiadomością (do pobrania i wybrukowania tu: )
  • cała rodzina 🙂

Usiądźcie wygodnie w kole. Jedna osoba musi dodatkowow zajmować się obsługą odtwarzacza, z którego będzie leciała muzyka. Wydrukowane serduszka wkłóż do miseczki / pudełeczka i wręcz jednej z osób. 

Muzyka start.

Podczas gdy muzyka leci w tle, podajemy sobie pudełeczko z serduszkami zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. 

Muzyka stop.

W momencie zastopowania muzyki, osoba, która w danej chwili trzyma pudełeczko, wyciąga jedno serduszko i wykonuje zadanie na nim zawarte.

Ta niesamowicie prosta zabawa sprawia zawsze mnóstwo radości i śmiechu (wbrew pozorom nie tylko dzieciom 😉 ). 

Wiadomość w sercu – co ona oznacza?

Na każdym serduszku napisane jest hasło – polecenie, które powinna wykonać osoba, która wylosowała dane serce. Poniżej trochę szerzej wyjaśniam, co one oznaczają:

SZYBKO – zaśpiewaj piosenkę tak szybko, jak potrafisz
WOLNO – zaśpiewaj piosenkę bardzo wolno
MIAU – wymiaucz melodię piosenki, jak kotek
HAU – wyszczekaj melodię piosenki, jak piesek
NUCENIE – zanuć melodie piosenki
ŚPIEW – zaśpiewaj piosenkę
KÓŁKO – wszyscy wstają i robią kółko w trakcie śpiewania piosenki
KLASKANIE – wyklaszcz rytm piosenki
LIDER – zaintonuj piosenkę, którą wszyscy zaśpiewają
SKAKANIE – wyskacz rytm piosenki
SZEPT – zaśpiewaj piosenkę szeptem
KOŁYSANIE – kołysz się w rytm piosenki

Wiem, wiem – już słyszę pytanie w Twojej głowie: “A jaką piosenkę / jakie piosenki mamy śpiewać?”. Tutaj panuje całkowita dowolność 🙂 Jednak – z oczywistych względów – bardzo dobrze by było gdyby Twoje dziecko również bardzo dobrze ją znało 🙂 U nas zazwyczaj są to typowe piosenki dziecięce (“The wheels on the bus”, “Incy wincy spider”, “Baa baa black sheep”, “Była sobie żabka mała”, “Wlazł kotek na płotek” i inne), ponieważ je najlepiej moje dzieci znają i są w stanie:

  1. odgadnąć piosenkę, gdy my ją nucimy
  2. samodzielnie zanucić piosenkę

To bardzo ważne kryteria przy doborze odpowiedniego repertuaru do zabawy z dzieckiem 🙂

Moje dziecko jest za małe – co robić?

Każdą zabawę należy dostosowywać do wieku i okresu rozwoju swojego dziecka. Podana przeze mnie wersja muzycznej zabawy Walentynkowej jest przeznaczona dla dzieci, które już potrafią zapamiętać przynajmniej jedną piosenkę, czyli powiedziałabym, że spokojnie można się w nią bawić już z 2-3 latkiem. Gdy dziecko jest młodsze, lub jeszcze nie wykształciło do końca sprawności pamięciowo-językowej, która pozwalałby mu na zapamiętanie i zaśpiewanie przynajmniej jednej piosenki – można zastosować inne, jeszcze prostsze warianty tej zabawy.

  1. Nie zmieniamy formuły zabawy, ale to my wykonujemy wszystkie czynności zawarte w serduszkach
  2. Nie zmieniamy formuły i my wykonujemy wszystkie czynności zawarte w serduszkach, ale pozwalamy dziecku wylosować serce

W każdym z tych wariantów oczywiście włączamy dziecko w każdą czynność wykonywaną przez nas (skakanie, kołysanie, miauczenie itd). Jeżeli nie będzie chciało czegoś wykonywać – nie zmuszamy, ale zachęcamy do wspólnej zabawy 🙂

Słowo na koniec

Każda możliwość urozmaicenia zabawy naszemu dziecku jest na wagę złota. Czasami bywa tak, że dana forma zabawy już dawno się dziecku znudziła. Jednak gdy ubierzemy ją w inne szaty – zyska nowy wymiar i nową wartość. 

Takie najprostsze zabawy są najlepszą formą na rozbudzenie wyobraźni i kreatywności dziecka. Są również idelanymi kandydatami na pomocników pogromczyń nudy 😉

Pobierz i wydrukuj serduszka z wiadomością poniżej i bawcie się dobrze 😉 

 

Ściskam,

Podpis, Monika

P.S. A jeżeli chcesz jeszcze więcej inspiracji na zabawy ze swoim dzieckiem – pobierz “MUZYCZNY KALENDARZ ROZWOJOWY”, dzięki któremu na pewno nie będziecie się nudzić! 🙂

%d bloggers like this: