“Muzyczny kwadrans” – #2 Umuzykalnianie a etapy rozwojowe dziecka

“Muzyczny kwadrans” to nowa seria spotkań przy kawie (i herbacie), podczas której poruszam tematy związane z muzyką oraz jej wpływem na rozwój mózgu małego dziecka. Tematy, które są dla Ciebie ważne, które Cię zainspirują oraz odpowiedzą na najpilniejsze pytania 🙂

Live odbywa się w każdą środę, w samo południe na fanpage’u Music Playground oraz Instagramie.

Podczas drugiego spotkania poruszyłam temat etapów rozwojowych dziecka:

  • do czego znajomość etapów rozwojowych jest nam potrzebna
  • na co konkretnie warto zwracać uwagę
  • jakie są konkretne etapy rozwojowe w życiu dziecka
  • jak wprowadzać muzykę, gdy już te etapy znamy
  • co daje Tobie i Twojemu dziecku wprowadzanie muzyki w oparciu o znajomość etapów rozwojowych

Dlaczego w kontekście umuzykalniania mówimy o etapach rozwojowych i do czego są nam one potrzebne?

Znajomość etapów rozwojowych dziecka (nie mylić z “kamieniami milowymi” w rozwoju) jest bardzo przydatna, również w kontekście umuzykalniania naszego dziecka. Dlaczego? Lekarzom czy naukowcom przydaje się ona do określania np. nieprawidłowości w rozwoju dziecka. 

 

To chyba oczywiste. Ale po co ta znajomość Tobie, czyli rodzicowi? Przede wszystkim do tego, aby wspierać rozwój swojego dziecka w codziennych czynnościach czy zabawach. Dzięki znajomości etapu rozwojowego, na któym Twoje dziecko się aktualnie znajduje, możesz m.in.:

– odpowiedzieć dokładnie na jego potrzeby i tak dobrać aktywności muzyczne, aby jak najlepiej wspierały jego rozwój;

– uniknąć frustracji wynikającej z faktu, że Twoje dziecko chce zupełnie coś innego niż Ty w danej chwili;

– odzyskać czas stracony na poszukiwaniu i realizowaniu aktywności, które Twojego dziecka w ogóle nie interesują.

Jakie konkretne etapy rozwojowe wyróżniamy?

W różnych źródłach możesz spotkać różny podział etapów rozwojowych. Czasami podaje się 7 głównych etapów, czasami 6, ale są też takie publikacje, które podają ich np. 11. Z czego to wynika i którym z nich wierzyć? To po prostu zależy od tego jak bardzo szczegółowo chcemy na rozwój małego dziecka spojrzeć – możemy bowiem analiwoać go miesiąc po miesiącu, a możemy podzielić to tylko na roczne czy półroczne okresy. 

Ja zazwyczaj posługuję się 6-7 etapami rozwojowymi: od narodzin do 6 miesiąca, od 6 do 12 miesiąca, od 12 do 18 miesiąca i od 12 do 24 miesiąca (te dwa etapy czasami ze sobą łączę, w zależności od tego w jakim kontekście ich używam), od 2 do 3 lat, od 3 do 5 lat oraz od 5 do 6 lat.

Co mówią nam poszczególne etapy w rozowju dziecka?

Poszczególne etapy rozwojowe mówią nam co w danym okresie jest dla dziecka najważniejsze i najistotniejsze pod względem rozwojowym, na czym jesgo mózg najbardziej się w danym okresie skupia. Musisz wiedzieć, że w rozwoju mózgu są również takie “okienka czasowe”, w których dana aktywność czy umiejętność powinna być zdobyta (bo w późniejszym okresie jest to po prostu trudniejsze). Dlatego też warto zwracać uwagę na to, jak Twoje dziecko się rozwija i na jakim etapie rozwojowym aktualnie się znajduje.

A gdzie tu muzyka i jak ją wprowadzać w oparciu o etapy rozwojowe dziecka?

Muzyka również ma w mózgu takie “okienko rozwojowe”, w czasie którego najlepiej i najpełniej wpływa na jego rozwój. Ten czas plasuje się pomiędzy narodzinami a 5-6 rokiem życia (właśnie dlatego ten przedział wiekowy jest niesamowicie ważny). Przy czym wielu badaczy zwraca również szczególną uwagę na okres do 18 miesiąca życia, ponieważ wtedy ta podatność na muzykę jest największa. Najbardziej muzykalni jesteśmy w momencie narodzin. I warto to wykorzystać, aby stworzyć swojemu dziecku solidną podstawę, na której będzie bazowało w przyszłości. 

Jak to zrobić? Oczywiście muzykując ze swoim dzieckiem w domu, zabierając je na koncerty, pokazując świat muzyki w różnych odsłonach (od rocka do opery), poszukując wspólnie nowych dźwięków i uczestnicząc w zajęciach umuzykalniających. Sposobów jest bardzo dużo. Pamiętaj, że muzykowanie to nie tylko muzyka – to również obcowanie z elementami, które się na tę muzykę składają (tempem, rytmem czy samymi dźwiękami). Znając etap rozwojowy, na którym aktualnie znajduje się Twoje dziecko możesz precyzyjnie dobrać aktywność muzyczną tak, aby jak najlepiej wpływała ona na jego rozwój oraz aby była dla niego po prostu atrakcyjna i budziła jego zainteresowanie.

Podsumowanie

Reasumując – dzięki znajomości etapów rozwojowych możesz w precyzyjny sposób określić, jakie potrzeby ma aktualnie Twoje dziecko, aby dobrać odpowiednie aktywności muzyczne, które w najlepszy sposób wpłyną na jego rozwój. A to bardzo ważne, ponieważ każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim własnym, idealnym tempie.

Masz jeszcze jakieś pytania? Śmiało pytaj w komentarzu 🙂

Ściskam,

 

%d bloggers like this: