"Muzyka Łączy" - interaktywne koncerty rodzinne

O zajęciach umuzykalniających, ich idei i przydatności już pisałam na tym blogu (np. TUTAJ). Jednak czy wiesz, że są również koncerty umuzykalniające tworzone specjalnie dla dzieci wg koncepcji E.E. Gordona? To naprawdę wspaniała sprawa! 

Dziewczyny z projektu Muzyka Łączy takie koncerty tworzą i opowiedziały mi troszkę więcej na czym one polegają, skąd się zrodził pomysł na nie i gdzie się odbywają 🙂 Zapraszam!

Zacznijmy od samych podstaw - dziewczyny, opowiedzcie krótko kto tworzy grupę "Muzyka Łączy"?

“Muzyka Łączy” tworzą Anna Natalicz, Eva Piłat oraz Anna Martyniuk-Tofiluk. Jesteśmy muzykami, pedagogami, muzykoterapeutkami i instruktorkami zajęć umuzykalniających według E.E. Gordona. Inspiracją do powstania “Muzyka Łączy”, był fakt, że każda z nas została mamą. Projekt powstał z myślą o rozwoju muzycznym naszych własnych dzieci. Nasz główny projekt – “Klasyka Dzieciom”, zakładał połączenie bajek, baśni z muzyką klasyczną oraz ludową.

Zagrałyśmy i przeprowadziłyśmy ponad 160 koncertów i warsztatów muzycznych, głównie w Warszawie, ale również w innych miastach. Występując m.in. w takich miejscach jak: Łazienki Królewskie w Warszawie, Teatr Ochoty, Królikarnia, Dom Kultury Kadr, Kino Luna, Kino Iluzjon, Teatr Baza, Kreatywne Centrum Kultury w Bielsku Podlaskim, Wolskie Centrum Kultury, Pałac Szustra, Multimedialna Biblioteka na Tynieckiej. Gościłyśmy wielokrotnie w Polskim Radiu Dzieciom.

Dość imponujący dorobek 🙂 A skąd wziął się pomysł na samą nazwę grupy?

Muzyka jest uniwersalnym językiem, łączy ludzi niezależnie od wieku, języka, przekonań. Nazwa “Muzyka Łączy” pokazuje idee naszego zespołu – łączenie rodzin, łączenie pokoleń, łączenie kultur, łączenie tradycji z różnych zakątków świata poprzez muzykę.

To teraz troszkę więcej konkretów - czym zajmujecie się jako grupa "Muzyka Łączy"? Jaka jest Wasza główna misja?

Tworzymy dwa główne projekty – Warsztaty Rodzinne oraz Interaktywne Koncerty Rodzinne pt. „Klasyka Dzieciom”, skierowane do rodzin z dziećmi w wieku 0-9 lat. Warsztaty rodzinne – to spotkania w kameralnym gronie podczas których przez 50min wspólnie muzykujemy, śpiewamy, ruszamy się i gramy na instrumentach. Koncerty „Klasyka Dzieciom” – to muzyczne wydarzenia w których łączymy bajki i baśnie z najlepszą muzyką wykonywaną na żywo na różnych instrumentach. Podczas koncertów angażujemy publiczność do wspólnego śpiewania i zabaw muzycznych oraz uczymy świadomego słuchania muzyki.

Naszą misją jest przybliżenie muzyki klasycznej i ludowej poprzez interaktywne uczestniczenie zarówno na warsztatach jak i podczas koncertów. Ważnym elementem jest integracja rodzin. Podczas naszych wydarzeń, rodzice, opiekunowie i dzieci są tak samo zaangażowane w wydarzenia.

To teraz zapytam troszkę z innej strony - wszystkie jesteście mamami: jaki widzicie potencjał we wprowadzaniu muzyki od najmłodszych lat?

Z nauką muzyki jest tak jak z nauką języka. Im wcześniej zaczniemy dziecko usłuchiwać z różnorodnością muzyki, tym większa jest szansa na rozwinięcie jego zdolności muzycznych, wrażliwości i zainteresowania muzyką.

A skąd w ogóle wziął się pomysł na takie cykliczne warsztaty i koncerty?

Jako mamy, chciałyśmy naszym dzieciom stworzyć przestrzeń gdzie będą wspólnie z nami muzykować. Z kameralnego studia przeniosłyśmy się do większych sal aby inne rodziny również miały dostęp do wspólnego muzykowania i słuchania muzyki na żywo.

Co jest Waszą inspiracją? Skąd bierzecie pomysły na tematy Waszych koncertów?

Inspirujemy się kulturą różnych krajów (dwie z nas urodziły się i wychowały za granicą), ich muzyką, bajkami, tradycją.

Wasz najbliższy koncert to "Święta na ludowo" - czy możecie na jego przykładzie opowiedzieć jak takie koncerty wyglądają i czego można się na nich spodziewać?

Najbliższy koncert przedstawia Święta w tradycyjny sposób, nawiązując do domowego muzykowania w małej wiejskiej izbie. Wspólne śpiewanie, gra na instrumentach w towarzystwie ludowego instrumentu jakim będzie suka biłgorajska, wprowadzi nas w Świąteczny nastrój. Poza namiastką Świąt, dzieci poznają krótką historię i dowiedzą się paru ciekawostek na temat suki biłgorajskiej i instrumentów jej towarzyszących. Element edukacyjny zawsze jest obecny podczas naszych koncertów.

Dla kogo są skierowane Wasze koncerty i jak często się odbywają?

Koncerty są skierowane dla rodzin z dziećmi w wieku 0-8 lat. Odbywają się raz-dwa razy w miesiącu w różnych instytucjach kultury w Warszawie.

Czy Wasze dzieci również biorą udział w Waszych koncertach? 🙂

Tak, nasze dzieci od samego początku są stałymi bywalcami naszych wydarzeń muzycznych, zdarza się, że razem z nami występują na scenie dając przykład, że rodzinne muzykowanie daje dużo przyjemności. Nasze dzieci są naszymi przewodnikami, wskazują nam kierunek naszych działań.

I jeszcze na koniec troszkę bardziej prywatne pytanie - jak muzykujecie ze swoimi dziećmi w domu? Macie jakieś swoje patenty? 🙂

Od urodzenia dzieci towarzyszą nam w domu na próbach i chłoną w sposób bierny domowe muzykowanie. Nasze dzieci mają nieograniczony dostęp do instrumentów, których każda z nas ma dużo oraz słuchają dobrej, różnorodnej muzyki.

Podsumowanie

Jeżeli jeszcze nie miałaś / miałeś okazji uczestniczyć ze swoim dzieckiem w takim koncercie – to jest ku temu niepowtarzalna okazja! Najbliższy koncert, “Święta na ludowo”, odbędzie się już w niedzielę, 8. grudnia 2019 – a wszystkie informacje dotyczące koncertu, biletów i miejsc, znajdziesz TUTAJ.

Ściskam,

%d bloggers like this: