PIERWSZY INSTRUMENT DLA DZIECKA – BĘBEN

Pierwszy instrument dla dziecka – bęben

Dość długo nie pisałam o instrumentach idealnych na start (jeżeli dobrze pamiętam to ostatni artykuł ukazał się w listopadzie poprzedniego roku :/ ), dlatego pora powrócić do tego cyklu 🙂 Drogą głosowania na Instagramie padło tym razem na BĘBEN (a tu możesz poczytać o ksylofonie i ukulele).

Bęben jako pierszy instrument dla naszego dziecka – czy się nadaje i dlaczego tak? 😉 

Dlaczego bęben to dobry instrument dla dziecka?

Rytm jest głównym składnikiem muzyki. Rytm możemy również odnaleźć w sobie, w swoim własnym ciele: “grają” w nas bijące serce, pulsująca w żyłach krew, nasze miarowe kroki czy też inne czynności, które wykonujemy w określonym tempie. Nasze ciało od początków dziejów dąży do harmonii – do uzyskania “doskonałego rytmu”. Tak samo dzieje się również w tańcu czy podczas gry na bębnach – ciało naturalnie odnajduje ten rytm i podkreśla go w ruchu.

To wszystko skłania mnie do twierdzenia, że nauka gry na bębnach jest tak naprawdę nauką odnalezienia harmonii, rytmu. Jest to najstarszy sposób muzykowania na świecie! Od zarania dziejów ludzie uderzają w różne rzeczy wystukując rytm, więc można przypuszczać, że bębnienie mamy po prostu we krwi 😉

Rodzaje bębnów

Musimy zacząć od tego, że na rynku jest tyle dostępnych modeli bębnów i bębenków, że głowa może rozboleć już na samym etapie wybierania instrumentu odpowiedniego dla naszego dziecka. A przecież to dopiero początek! Mamy naprawdę ogromny wybór. Pod spodem przedstawiam kilka podstawowych rodzajów, z którymi mogłaś się już wcześniej zetknąć 🙂

 

Jaki bęben wybrać?

Skoro wiemy już ile mamy rodzajów bębnów – od razu rodzi się pytanie: który z nich wybrać dla mojego dziecka? Pytanie to nie jest pozbawione sensu i powinniśmy się chwilkę nad tym zastanowić. Bębny różnią się przede wszystkim:

  1. kształtem – są okrągłe, w kształcie klepsydry, owalne 
  2. techniką gry – inaczej będziemy grać na bongosach, a inaczej na bębnie darbuka
  3. materiałem, z którego są wykonane – glina, drewno, plastik, metal
  4. rodzajem membrany – które mogą być skórzane lub z tworzywa sztucznego

Spotkamy również bębny bez membrany (z gliny albo blaszanych beczek po oleju) i dwustronne (które membrany mają z obu stron). 

Na jaki więc powinniśmy się zdecydować wybierając odpowiedni instrument dla swojego dziecka? Przede wszystkim bęben dostosowujemy do wieku oraz wielkości dziecka i jego dłoni! Nie może być za mały, gdyż uniemożliwi swobodne wydobywanie dźwięków, ale nie może być również za duży, gdyż jego przenoszenie i utrzymanie między nogami okaże się dla dziecka bardzo uciążliwe. Ważna jest oczywiście jakość wydobywanego dźwięku, ale to w dużej mierze zależy już od dobrego nastrojenia (tak, bębny również się stroi!) i układu dłoni. Reszta parametrów jest już raczej subiektywnym wyborem dziecka lub rodzica.

Jak grać na bębnach?

Jak tylko się da! Nie musisz być profesjonalnym “bębniarzem” czy muzykiem, aby nauczyć swoje dziecko kilku podstawowych rytmów. Wiem, że ja wciąż o tym mówię i mówię, ale naprawdę cały czas słyszę wymówki rodziców, którzy mówią, że muzykować z dziećmi mogą tylko zawodowcy! Absolunie NIE! Dla Twojego dziecka to Ty jesteś najlepszym zawodowcem! Wystarczy, że mu to pokażesz 🙂

A jak możesz to zrobić? Pokazując radość, którą niesie ze sobą gra na bębnach oczywiście! 🙂 Bo – przyznaj się – czy Twoje ciało nie zaczyna samo się ruszać pod wpływem rytmicznych uderzeń? 😉 Pewnie, że tak! 🙂 Dlatego też możecie grać na bębanch na wiele różnych sposobów, jakie Wam tylko przyjdą do głowy! Możecie uderzeć całymi dłońmi, samymi palcami albo pałeczkami. Możecie uderzać specjalnymi szczoteczkami albo pocierać bęben i w ten sposób wydobywać z niego dźwięk. Możecie uderzać dwoma rękami lub jedną. Możecie uderzać ręką i stopą lub samymi stopami (bo czemuż by nie!) 🙂 Wszystkie chwyty dozwolone 😉

 

Co daje nauka gry na bębanch?

Teraz czas na kolejne dość istotne pytanie: czy takie zwykłe bębnienie w ogóle coś mojemu dziecku daje? Zacznę od tego, że ŻADNE rytmiczne uderzanie czy bębnienie nie jest pozbawione sensu! To ZAWSZE wpływa na rozwój Twojego dziecka. A konkretnie:

  1. rozwija poczucie rytmu i tempa
  2. rozwija koordynację ruchową
  3. rozwija koordynację prawa-lewa półkula
  4. uczy dyscypliny
  5. uczy samozaparcia
  6. uwalnia umysł (bo odpowiedni rytm pozwala się nam zrelaksować)

No i oczywiście – daje MNÓSTWO, ale to mnóstwo radości! 🙂

Wielką zaletą gry na bębnach jest również oczywiście fakt, że niezależnie od miejsca, w którym się znajdujecie takim “bębnem” dla Twojego dziecka może być dosłownie wszystko! Gdy jesteście na wakacjach albo gdziekolwiek indziej gdzie dziecko nie ma możliwości zabrania ze sobą bębnów – cały czas może ćwiczyć używając do tego: własnego ciała, drewnianych przedmiotów (stół, krzesło, podłoga, drzewo) czy plastikowych lub metalowych misek, kubków, garnków różnej wielkości. Rytm jest wszędzie! 🙂

Kiedy zacząć naukę gry?

Od narodzin 🙂 Tak naprawdę już wtedy dziecko jest na to gotowe. Dlatego też bęben (lub inne instruemnty perkusyjne) jest najczęściej kupowanym instrumentem dla małych dzieci. Nie wymaga trzymania (bo każdy bęben na początku możemy spokojnie położyć na podłodze) i każde dziecko jest w stanie uderzać w niego wydobywając dźwięki, szukając rytmu, bawiąc się tempem. Moim zdaniem nauka gry na bębanch powinna odbywać się tak naprawdę mimochodem, jakby zupełnie przypadkowo. Bardzo fajnie gdy potrafimy połączyć ją z nauką gry na innym instrumencie na przykład.

Jednak gdy zauważysz u swojego dziecka pierwszą fascynację rytmem – nie rzucaj się od razu w wir zakupowy i nie wydawaj niepotrzebnie fortuny na super kultowy bęben prosto z Afryki 🙂 Daj dziecku potrenować na stole, krzesłąch, podłodze, poduszkach, miskach. I dopiero, gdy zauważysz, że to już nie wystarcza – rozejrzyj się za profesjonalnym bębnem odpowiednim dla swojego malucha.

Podsumowanie

Nauka gry na bębnach (oraz innych instrumentach perkusyjnych) jest sięgnięciem do początków gatunku ludzkiego, kiedy to pierwszy człowiek odkrył magię rytmu wydobywającego się prymitywnie stworzonych instrumentów. Jest to coś tak naturalnego, że czasami zupełnie o tym zapominamy. Rytm jest w nas od początku naszych dni. Płynie w Twoich żyłach oraz w żyłach Twojego dziecka. Czy tego chcesz czy nie 🙂 Warto więc poświęcić chwilę czasu na pielegnowanie tej umiejętności u swojego malucha 🙂

Ściskam,

 Podpis, Monika

P.S. A jeżeli chcesz zaczerpnąć więcej inspiracji do zabaw rozwojowych ze swoim dzieckiem – pobierz “MUZYCZNY KALENDARZ ROZWOJOWY” o, tu: