PIERWSZY INSTRUMENT DLA DZIECKA – UKULELE

Pierwszy instrument dla dziecka – ukulele

Przed nami kolejny artykuł z serii Pierwszy instrument dla dziecka 🙂 Ostatnim razem opisywałam czym różni się ksylofon od dzwonków i dlaczego to właśnie on może być dobrym wyborem dla Twojej pociechy (możesz o tym przeczytać tu: PIERWSZY INSTRUMENT DLA DZIECKAKSYLOFON).

Tym razem przybliżę inny instrument, a mianowicie ukulele. Czy wiesz, co sprawia, że jest ono idealnym instrumentem na początku muzycznej przygody każdego dziecka?

Dlaczego warto wybrać ukulele?

Zapewne doskonale wiesz, że ukulele to instrument strunowy (no, widać to gołym okiem 😉 ). Swoją przygodę rozpoczął na Hawajach pod koniec XIX wieku. I do dziś jest instrumentem bardzo lubianym – przez małych i dużych (przyznaj, że na samą myśl o Hawajach uśmiech sam pojawił się na Twojej twarzy 😉 ). 

Ale dlaczego właściwie jest to dobry instrument dla Twojego dziecka?

 • jest mały, poręczny, dostosowany do wielkości dziecka
 • ma 4 struny, z których wydobędziemy większość podstawowych dźwięków
 • struny są rozmieszczone w taki sposób, aby małe dziecko mogło łatwo przekładać paluszki
 • piosenki do zagrania na ukulele są napisane w tabulaturze (co jest łatwe w odczytaniu i odszyfrowaniu, w którym miejscu położyć palce)
 • struny są miękkie, dzięki czemu gra jest niezwykle prosta
 • jest lekki
 • może być bazą linii melodycznej w Twoim duecie z dzieckiem 😉
 • prosty w transporcie i przechowywaniu

Ukulele czy gitara?

W tym momencie na pewno zrodziło się w Tobie powyższe pytanie: co wybrać? Czy warto inwestować w ukulele czy może lepiej od razu kupić gitarę?

Odpowiedź nie jest jednoznacza, ponieważ można się spotkać i z taką, i z taką opcją. Faktem jest jednak to, że ukulele jest na począktu przygody dziecka z instrumentami:

 • łatwiejsze (bo ma 4 struny, a nie 6),
 • poręczniejsze (bo jest mniejsze i można je dostosować do wielkości dziecka),
 • lżejsze (gitara jest większa, więc waży trochę więcej)

To tak samo jak z ksylofonem chociażby – pokazujemy dziecku jakąś podstawę, aby później (gdy tylko będzie miało na to ochotę) mogło rozszerzać jeszcze bardziej swoje horyzonty. I uważam, że ukulele jest idealnym instrumentem dla małego muzyka 😉

Jakie ukulele wybrać?

To skoro już zdecydowałeś, że kupisz dziecku ten mały instrument strunowy zapewne zadajesz sobie pytanie: no tak, ale jakie ukulele wybrać? Na rynku jest przecież tego mnóstwo! Czy są jakieś typy, modele odpowiednie dla dzieci lub nie? Na co zwrócić uwagę?

 1. Wielkość

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wyróżniamy cztery typy ukulele (według wielkości): sopranowe, koncertowe, tenorowe i barytonowe. Nas interesuje to pierwsze 🙂 Jest ono najmniejsze i najbardziej odpowiednie dla malutkich rączek Twojego dziecka. 

      2. Kształt

W dzisiejszych czasach możemy spotakć dużo kształtów tego instrumentu  (w zależności od tego czy wolimy być “klasykami” czy lubimy “rockowe zacięcie” 😉 ). Najczęściej spotykanym kształtem jest wzór “ósemki” lub “ananasa”, ale możemy również spotkać bardziej wyrafinowane w kształcie “V” na przykład. Wybór odpowiedniego kształtu powinien być dostosowany do predyspozycji i komfortu dziecka – przede wszystkim.

      3. Producent

Tutaj oczywiście nie ma reguły. Najlepiej jest kupować instrument (nie tylko ten, ale i każdy inny instrument!) w dobrym, sprawdzonym sklepie muzycznym. Jak to bywa w świecie handlu prym wiodą główne marki produkujące instrumenty muzyczne . Jednak to wcale nie oznacza, że ukulele innego producenta jest złe i niedobre! Wręcz przeciwnie – każdy instrument najlepiej jest sprawdzić przed zakupem i ocenić jego jakość.

       4. Akcesoria

Ukulele możemy od razu zakupić w zestawie z różnymi akcesoriami (tymi przydatnymi, i tymi mniej 🙂 ). Co nam się na pewno przyda? Warto zainwestować przede wszystkim w: tuner, futerał i dobre struny. Opcjonalnie można oczywiście dokupić jeszcze kilka dodatków, ale to w zupełności wystarczy dla małego, początkującego muzyka 🙂

      5. Kolor

Obecnie na rynku spotkamy ukulele w każdym kolorze tęczy i z każdym bohaterem bajkowym czy filmowym dziecka 🙂 Czy to ma jakieś znaczenie? Nie. O ile oczywiście nie idzie to w parze z jakością instrumentu 🙂

     6. Cena

Ta kwestia chyba zawsze zastanawia nas najbardziej 🙂 Powiem jedno: nie warto kupować instrumentu, który jest najtańszy na rynku. Za jakość wykonania i dźwięku trzeba zapłacić. Na polskim rynku myślę, że będzie to kwota ok 200,00 zł i wzwyż.

Podsumowanie

Krótko reasumując ukulele to instrument, który dzięki swoim niewielkim rozmiarom, dopasowanym do małych rączek jest bardzo dobrym wyborem na początku muzycznej przygody każdego dziecka. Sprawia, że może ono bawić się ulubionymi piosenkami, melodiami i harmonią stawiając jednocześnie pierwsze małe kroki w kierunku zrozumienia muzyki 🙂

To jak? Kupujesz? 🙂

Ściskam,

Podpis, Monika

P.S. Potrzebujesz więcej pomysłów na muzykowanie z dzieckiem? Pobierz “MUZYCZNY KALENDARZ ROZWOJOWY” i inspiruj się do woli! 🙂