Wartościowe płyty z muzyką dla dzieci, cz. 1

Bardzo wielu rodziców zastanawia się: jakiej muzyki słuchać ze swoim dzieckiem? Każdy z nas (tak, ja również 🙂 ) chce dać swojemu dziecku to, co najbardziej wartościowe i dobre dla jego rozwoju. I o ile w różnych innych kwestiach potrafimy wybrać to, co dobre – z muzyką zawsze mamy jakiś problem 🙂

W dzisiejszych czasach czasami ciężko jest wybrać to, co wartościowe, ponieważ muzyka (również ta dziecięca) dosłownie zalewa nas z różnych stron. I w tym natłoku naprawdę można się zgubić! Postanowiłam więc stworzyć małą pomoc dla każdego rodzica – listę wartościowych płyt dla najmłodszych melomanów (tych większych również 😉 ). 

Wartościowe płyty dla dzieci

 1. Dorota Miśkiewicz i Kwadrofonik – Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci

  Zaczynamy od płyty bardzo mi bliskiej, ale i bardzo wymagającej. Są to bardzo dobrze znane teksty Juliana Tuwima ubrane w niezwykle piękną muzykę Witolda Lutosławskiego, które dzięki wokalowi Doroty Miśkiewicz i tle muzycznemu zespołu Kwadrofonik nabrały całkiem nowego wymiaru i wartości. Płyta nie jest prosta i wiem, że nie każdemu taki rodzaj muzyki odpowiada. Jednak zazwyczaj jest to problem dorosłych. Małe dzieci (jak napewno pamiętasz z moich wcześniejszych artykułów 😉 ) nie mają wyrobionego gustu muzycznego i bez żadnych problemów mogą słuchać każdego rodzaju muzyki 🙂
  Na płycie znajduje się 10 utworów i są one niezwykłą gratką nie tylko dla najmłodszych słuchaczy. Tuwim to dziecięcy klasyk, Dorota Miśkiewicz to niezwykle utalentowana wokalistka (z którą notabene miałam okazje przeprowadzić kiedyś wywiad 😉 ), Kwadrofonik to dwoje pianistów i dwoje perkusistów, którzy tworzą bardzo oryginalną całość, a Lutosłwski to mistrz kompozycji (również tej dziecięcej). 

  Z moich internetowych poszukiwań wynika, że płytę można nabyć praktycznie w każdym sklepie interentowym mającym w ofercie płyty CD (możesz porównać sobie cany na serwisie Ceneo.pl) oraz na oficjalnej stronie Doroty Miśkiewicz.
  Można również posłuchać jej na Spotify w całości.

  Tutaj jeden z naszych (czyli moich i dzieci) ulubionych utworów:

 2. Ania Broda – A ja nie chcę spać

  Kolejna urokliwa i pełna wrażliwości wokalistka, która zabiera dzieci do świata przeróżnych historii, poruszających dziecięcą wyobraźnię. Ania Broda, tak jak Dorota Miśkiewicz, jest mi również bardzo bliska ze względu na poezję śpiewaną (bo nie wiem czy wiesz, ale właśnie na ten temat pisałam swoją pracę licencjacką 😉 ). Muzyka jest niezwykle angażująca i wzruszająca zarazem. Idealna płyta do wspólnego słuchania razem z dzieckiem!
  Wiolonczela, fortepian, skrzypce, drumla i instrumenty perkusyjne w połączeniu z charakterystycznym śpiewem Ani Brody – czyni tą płytę naprawdę wyjątkową. I niech Cię nie zwiedzie tytuł – bo choć od razu nasuwają się nam na myśl kołysanki, to znajdziesz tutaj również bardzo rzwawe utwory (jak na przykład Szybko zbudź się). Jest dokładnie tak, jak sugeruje wokalistka: Najlepszym momentem łączącym muzykę ze słowem jest wieczorna cisza. – i właśnie to jest najlepsza pora na wsłuchanie się w utwory z tej płyty 🙂

  A ja nie chcę spać możesz znaleźć w Empiku czy na stronie Tylkomuzyka.pl (polecam wersję Reedycji – jest ona wzbogacona o książeczkę z tekstami). Jest ona również dostępna w serwisie Spotify.

  Jeden z naszych ulubionych utworów:

 3. Joszko Broda – Potwor wyłażą z nory

  Ta płyta jest zupełnie inna od poprzednich. I dość długo się zastanawiałam czy pokazać ją w tym zestawieniu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że śpiewają na niej dzieci 🙂 A dokładniej “dzieci z brodą”, czyli dwudziestoosobowe małe przedszkole 🙂 Całkowicie naturalna żywiołowość i enegiczność dzieci połączona z rockowymi i folkowymi instrumentami oraz tekstami Debory Brody (które nie zawsze i nie wszystkim przypadają do gustu) stworzyły naprawdę fajną całość, której się przyjemnie słucha nie tylko tym najmłodszym. 
  Moje dzieci nie słuchają raczej utworów śpiewanych przez inne dzieci, ale wiem, że są osoby, którym ta płyta naprawdę przypadła do gustu. Jest ona iście multigatunkowa – znajdziemy bowiem tutaj trochę rocka, trochę folku, tanga, polki, krakowiaka czy mazurka 🙂 Dla najmłodszych słuchaczy to prawdziwa gratka! Dodatkowo ilość “nietypowych” instrumentów, których użyto do nagrania tej płyty jest naprawdę spora (drumla, piszczałki, fujary, dudy, słomka, trzcina, kobza ośmiostrunowa, trąba Wilkonia…) i myślę sobie, że mógłby to być niezły wstęp do ich poznania 😉

  Niestety płytę jest dość ciężko zdobyć. Jedyną stroną, na której ją obecnie znalazłam jest Pigasus Shop.

  Oto jedna z piosenek na tej płycie:

 4. Grzegorz Turnau – Księżyc w misce

  Ta płyta jest kompilacją utworów głównie ze spektaklów teatralnych i telewizyjnych, do których muzykę oczywiście skomponował Grzegorz Turnau – kolejny artysta niezwykle mi bliski 🙂 Bo muszę się przyznać, że każda jego płyta jest niesamowita. Tytułowa piosenka powstała do wiersza Joanny Kulmowej i jest niezwykłym wprowadzeniem do całej płyty – wprowadza małego widza w świat teatru i wyobraźni, niezwykłych historii i przygód.
  Na płycie znajduje się aż 21 utworów – i każdy z nich jest naprawdę wyjątkowy. Bo teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd (..) i już zawsze odtąd księżyc w misce widzieć – myślę, że ten fragment oddaje nastrój i ideę całego tego projektu muzycznego 🙂 Płyta Turnaua to naprawdę wyjątkowa podróż – nie tylko muzyczna (choć samo słuchanie jego muzyki jest niezwykle emocjonujące). Warto w tą podróż zabrać nasze dziecko.

  Płytę możesz znaleźć w większości ksiegarni (porównaj ceny np. na Ceneo.pl) oraz w całości na Spotify.

  A oto nasz ulubiony utwór:

 5. Ewa Bem – Ten najpiękniejszy świat

  Kolejna z klasycznych i jedna z najpiękniejszych płyt, które zostały skomponowane dla najmłodszych fanów muzyki. Tak naprawdę jest to książka z płytą, co stanowi jej niezwykłą wartość – piękne ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej, 17 utworów, cudowny i nastrojowy śpiew Ewy Bem oraz muzyka Jerzego Wasowskiego. Czegóż można chcieć więcej? 🙂 Troszkę starsi mogą pamiętać również wersję z płyty winylowej. Przyznać się – komu rodzice puszczali te utwory? 🙂
  Tak naprawdę płytę tę można traktować dwojako. W dołączonej do niej książce znajdują się oczywiście teksty, które śpiewa Ewa Bem, więc może być ona traktowana jako swojego rodzaju śpiewnik czy mały “przypominacz” tekstu 🙂 Jednak książka ta może również żyć swoim życiem i być sama w sobie wartością w pokoju Twojego dziecka. W jaki sposób to wykorzystacie – należy już tylko i wyłącznie do Waszej wyobraźni 😉

  Niestety płyta ta jest bardzo trudno dostępna. Nie znalazłam jej aktualnie w żadnym sklepie internetowym. Gdy tylko ta sytuacja się zmieni – na pewno dam znać 🙂

  Jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających piosenek, które przypominają dziecięce lata:

 6. Kaja i Janusz Prusinowscy – Kołysała mama smoka

  Pierwsza w naszym zestawieniu płyta, którą w pełni mozna wykorzystać podczas usypiania naszych pociech 🙂 Kołysała mama smoka to zbiór pięknych kołysanek do wierszy Joanny Papuzińskiej. I znów połączenie folkloru, śpiewu a’capella i brzmienia pojedynczych instrumentów czy odgłosów zabawek. To niezwykła płyta, która ma swój jedyny i niepowtarzalny klimat.
  Kaja Prusinowska jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej, która poszukiwała sposobu na uspokojenie i siebie, i swoich dzieci po emocjonującym dniu. Bardzo często wykorzystywała do tego oczywiście muzykę – nucąc sobie różne melodie, które – już w późniejszym okresie – zaowocowały właśnie tą płytą. Przeniosła nas tym sposobem w bajkowy świat dźwięków i odkrywania ich magicznej mocy.

  Płytę można kupić jeszcze w kilku sklepach internetowych. Ja znalazłam ją w Empiku oraz na stronach Folk i Ambelucja.
  Można ją również posłuchać w całości na Spotify.

  A to jedna z naszych ulubionych kołysanek:

 7. Jerz Igor – Mała płyta

  Zakładam w ciemno, że jest to jedna z najmniej znanych Tobie płyt w tym zestawieniu. A szkoda! Zespół tworzy dwóch muzyków – Igor Nikiforow i Jerzy Rogiewicz – którzy postanowili połączyć swoje siły i stworzyć płytę, która zostanie w pamięci najmłodszych słuchaczy na wiele, wiele lat. Czy im się to uda? Czas pokaże 🙂
  Płyta zawiera 12 kołysanek, które zostały napisane z naprawdę wielkim szacunkiem dla najmłodszego – i najbardziej wymagającego zarazem – słuchacza. Jej dodatkowym atutem jest również okładka, czyli kartonowa książeczka z historyjką, która idealnie nadaje się do małych rączek 🙂 Można ją oglądać i przeglądać wielokrotnie!
  Jak dla mnie – naprawdę udany i niezwykle wartościowy projekt! I chyba nie tylko dla najmłodszych (sama wielokrotnie przy tych piosenkach omal nie usnęłam 😉 ). 

  Płytę można kupić w kilku księgarniach internetowych (sprawdź tu: Ceneo).

  A oto jedna z piosenek na tej uroczej płycie:

 8. Smykofonia – seria płyt

  I na koniec dzisiejszego zestawienia seria płyt z muzyką klasyczną, którą zapewne kojarzysz przynajmniej z nazwy 🙂 “Smykofonia” jest to dość szeroki projekt, który ma na celu przybliżenie najmłodszym słuchaczom muzyki klasycznej w ciekawy, niebanalny i interesujący dla dziecka sposób.
  W ramach tego projektu powstała seria czterech płyt: Smykofonia. Dvorak, Smykofonia. Grieg, Smykofonia. Mozart, Smykofonia. Musorgski. Znajdują się na nich oryginalne nagrania kompozytorów wraz z instrukcjami i komentarzami, które pomagają w wykonywaniu interaktywnych zadań. Tak! Bo te płyty to nie tylko płyty, to również – a może przede wszystkim – świetna zabawa edukacyjna przeplatana przez wciągające opowieści i piękną muzykę oczywiście.

  I ja, i moje dzieci uwielbiamy takie projekty! Płyty możesz kupić w salonach Empik.

  Niestety nie znalazłam nigdzie utworu, który mogłabym tu udostępnić. Fragmentów można posłuchać na stronie Empiku.

Podsumowanie

Płyt z muzyką przyjazną najmłodszym melomanom jest oczywiście więcej – to niesamowicie cieszy! 🙂 Kolejna porcja już niebawem na blogu 🙂 A tymczasem jestem ciekawa ile z wymienionych tu tytułów jest Wam znana i bliska? 🙂

Ściskam,

Podpis, Monika

P.S. A jeżeli chcesz zaczerpnąć więcej inspiracji do zabaw rozwojowych ze swoim dzieckiem – pobierz “MUZYCZNY KALENDARZ ROZWOJOWY” o, tu: 

%d bloggers like this: