WARTOŚCIOWE PŁYTY Z MUZYKĄ DLA DZIECI, CZ. 3

Wartościowe płyty z muzyką dla dzieci, część 3

No i przyszedł czas na kolejną, trzecią już, część wartościowych płyt dla dzieci 🙂 To niezwykle budujące, że pojawia się ich coraz więcej i więcej! Jest taka potrzeba i absolutnie zgadzam się, aby ją zaspokajać 🙂 Coraz więcej pojawia się ich w języku polskim (i to nie tylko w formie kołysanek), co jest niezwykle dla mnie ważne. Mieszkając w UK odczuwamy (ja, mój mąż i dzieci) silną potrzebę dobrych i pięknych (muzycznie i tekstowo) utworów w naszym ojczystym języku. 

Nie będziemy więc już przełużać i od razu przejdziemy do rzeczy 🙂

Wartościowe płyty, część 3

 1. Ewa Bem, Grzegorz Turnau oraz dzieci śpiewają Astrid Lindgren

  Trzecią część naszego zestawiania zaczynamy od niezwykle radosnej i wesołej pozycji, śpiewanej przez dzieci – dla dzieci. Głos Ewy Bem, Agnieszki Jurkiewicz i Grzogorza Turnaua są tu zazwyczaj jedynie miłym i przyjemnym dodatkiem (choć nie miałabym nic przeciwko, gdyby tylko oni śpiewali 😉 ). Jednak główny prym wiodą tu dzieci z krakowskiej szkoły waldorfowskiej “Istota”. I wyszło im to naprawdę wspaniale!
  Płyta ta zawiera piosenki do filmów zrealizowanych według książek Astrid Lindgren, m.in. Pippi, Mio mój mio, Rasmus i włóczega, Madika i Ronja – które zostały przetłumaczone na język polski. Znajduje się na niej piętnaście utworów.
  I muszę przyznać, że słucha się jej z nieodpartą przyjemnością! 🙂 

  Płyta ta brała również udział w Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjno-Społecznej Przytul dziecko, mającej na celu uwrażliwienie dorosłych na emocjonalne potrzeby dzieci.
  Można zakupić ją w kilku dobrych księgarniach internetowychsprawdź TU. Płyta była również dostępna w wersji z książką (z tekstami i nutami) jednak nie można jej już nigdzie nabyć. Niestety.

  Nasz ulubiony utwór to Ktoś jak ja, choć szczerze powiem, że ciężko wybrać tylko jeden. Niestety nie znalazłam miejsca, w którym możnaby posłuchać tej płyty – gdy tylko znajdę, na pewno wrzucę tu informację. Bardzo krótkich fragmentów można oczywiście posłuchać na stronie Empiku.

 2. Teatr Chorea i Natalia Przybysz, Lulabajki

  Jest to płyta niezwykle klimatyczna i wciągająca nie tylko dzieci (dorosłych również) do magicznego świata baśni i magii. Niesamowicie przemyślana i piękna muzyka w połączeniu z tekstami wybitnych poetów (Asnyk, Gałczyński, Kondrak) i samych pomysłodawców, którzy zadebiutowali, jako tekściarze – sprawiło, że jest to pozycja obowiązkowa dla małych i dużych miłośników muzyki.
  Lulabajki to tak naprawdę płyta zawierająca piosenki ze spektaklu, który odbył się w 2013 roku pod tą samą nazwą w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Spektakl ten podbił serca widzów, którzy domagali się płyty z utworami – i tak oto dwa lata później powstała i ona 🙂

  Docelowo jest to płyta z kołysankami, jedak muszę przyznać szczerze, że ten zamysł się chyba nie udał. Lulabajek chce się słuchać i słuchać wciąż! 🙂 I można się przy nich całkowicie zrelaksować, ale nam się jeszcze zasnąć nie udało 😉 Piękna płyta.

  Można ją znaleźć w kilku księgarniach internetowychsprawdź TU.

  Pan księżyc to nasz absolutny hit! 🙂

   

 3. Teatr Lalki i Aktora PIONOKIO, Piosenki do grania na nosie

  Kolejna płyta, która jest odpowiedzią na prośby widowni. Piosenki do grania na nosie to tak naprawdę piosenki ze spektaklu dla dzieci zorganizowanego w 2011 roku przez Teatr Lalki i Aktora “Pinokio” – znów – w Łodzi. Publiczności tak przypadły te utwory do gustu, że na jej prośbę – powstała ta właśnie płyta. I bardzo fajnie, bo dzięki temu osoby, które nie mogły w tym koncercie uczestniczyć mogą mieć choć namiastkę tego, co tam się działo, we własnym domu 🙂 Znajdują się tu dwadzieścia dwie piosenki.

  Cała płyta jest jakby trochę pokazaniem dziecięcego buntu przeciwko rodzicielskim zasadom i można na niej usłyszeć kilka brzydkich słów (ups!). Dlatego też polecam ją raczej starszym dzieciom i rodzicom 🙂 A dlaczego polecam? Bo myślę sobie, że jest ona fajnym sposobem na zapoznanie dziecka z różnymi nurtami muzycznymi (znajdziemy tu np. rocka, ska czy trochę jazzu) w taki dość buntowniczy sposób, który przypadnie im do gustu.

  Piosenki do grania na nosie można posłuchać w całości na Spotify czy iTunes.

  My bardzo lubimy piosenkę Jeszcze nie teraz:

 4. Małe instrumenty, Małe instrumenty grają Chopina

  Małe instrumenty to dość specyficzny, 6-osobowy zespół, który robi niesamowite rzeczy z dźwiękiem! Eksperymenty z muzycznymi i dźwiękowymi zabawkami, wynalazkami muzycznymi oraz całą masą przedmiotów wydających jakiekolwiek dźwięki. Ta płyta pozwala na nowo odkryć muzykę polskiego kompozytora w dość niecodziennych odsłonach. Totalna zabawa dźwiękiem dla małych i dużych!

  Oczywiście na płycie Małe instrumenty grają Chopina głównym instrumentem jest toy piano, czyli małe pianinko służące zazwyczaj dzieciom do zabawy. A jednak okazuje się, że może być wykorzystane również w całkowicie profesjonalny sposób 🙂 Płyta przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i osobom lubiącym muzyczne eksperymenty 🙂 Znajduje się na niej dwadzieścia utworów.

  “Toy piano jest też bohaterem książki – szczegółowego opracowania światowej kultury muzycznej związanej z tym instrumentem, uzupełnionego o część albumową prezentującą prawie pięćdziesiąt różnych egzemplarzy, pochodzących głównie z kolekcji lidera zespołu Pawła Romańczuka”. Również z tego powodu warto sięgnąć po tą pozycję 🙂 

  Płytę możesz kupić na stronie Wydawnictwa Serpent czy w internetowej księgarni Aros.
  Jeżeli interesuje Cię temat rzadkich i mało spotykanych, a do tego małych instrumentów – koniecznie odwiedź youtubowy kanał Małych Instrumentów!

  Tutaj fragment koncertu promującego tę płytę (oczywiście pod tym samym tytułem):

 5. Natalia Kukulska, Szukaj w snach

  Przepiękna płyta, która powstała dzięki połączeniu lekkiego głosu Natalii Kukulskiej, kompozytorskiemu kunsztowi Marka Napiórkowskiego oraz pięknych tekstów Włodzimierza Wysockiego. Kołysanki pełną parą! Płyta, która zdumiewa mnie swoją łagodnością, spokojem, głębią. Myślę, że idealnie nadaje się do tulenia i zapadania w głęboki sen. A już na pewno daje dużo do myślenia i wprowadza w stan zadumy.

  Na Szukaj w snach znajduje się dwanaście ciepłych i pełnych harmonii utworów. Piosenki te zostały wykonane najpierw podczas koncertu w Teatrze Satrym w Warszawie (w tym roku), a później przeniosły się do studia i ostatecznie znalazły się na płycie 🙂

  Płytę możesz zakupić w większości księgarń internetowychsprawdź TU. Możesz ją również posłuchać w całości na Spotify.

  Nasza ulubiona kołysanka to Kołysanka dla obcych. Jednak nie znalazłam jej nagrania video, więc zostawiam z Tobą przedsmak tego, co znajduje się na płycie:

 6. Aneta Strzeszewska, Kołysanki niedzisiejsze

  Kolejna płyta, która swoim klimatem przypadnie do gustu nie tylko najmłodszym melomanom! A jaka historia się za nią kryje!

  Otóż na płycie znajduje się dwanaście kołysanek. Niedzisiejszych kołysanek 🙂 Są one zainspirowane ludowymi kołysankami, które śpiewała prababcia wokalistki oraz cała rzesza starszych ludzi, których Pani Aneta odwiedziła i przepytała na tę okoliczność (a odwiedziła naprawdę wiele Domów Spokojnej Satrości w poszukiwaniu perełek na tę płytę!). I trzeba przyznać, że wyszło jej to znakomicie!

  Ta cała otoczka odbija się echem na całym albumie, co wpływa na jej niepowtarzalny klimat i nastrój. Jest po prostu przepiękna! Kolejny must have każdej muzycznej biblioteczki małego (i dużego!) melomana 🙂

  Kołysanki niedzisiejsze znajdziesz w większości księgarń internetowychsprawdź TU. Płyty w całości możesz również posłuchać na Spotify oraz iTunes. 

  Ciężko zdecydować się na najbardziej ulubioną kołysankę na tej płycie. Jednak my (czyli ja i moje dzieci) wytypowaliśmy na tę okoliczność utwór Słodkie boże dzieciątko:

 7. Jazzowanki: wyciszanki, rozrabianki, tańcowanki, Wydawnictwo Minimuza

  Album składający się z trzech płyt: do zabawy (“rozrabianki”), do tańca (“tańcowanki”) oraz do wyciszenia (“wyciszanki”). Na każdej płycie znajdziemy dwadzieścia utworów najlepszych jazzmanów i jazzmenek (Louis Armstrong, Ella Fitzgerald, Frank Sinatra, Nat King Cole…). Piękne głosy w połączeniu z piękną muzyką oraz oprawą graficzną czynią z tego wydawnictwa naprawdę dobry smaczek warty zauważenia i uwagi.

  Album zdobył również Nagrodę Główną w IX edycji konkursu Świat przyjazny dziecku organizowanego corocznie przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Obecnie dostępny chyba jedynie na serwisie Allegro.

  Oczywiście moim dzieciom najbardziej do gustu przypadły “rozrabianki”, a wśród nich za najfajniejszą uznali Cotton tail Duke’a Ellingtona:

 8. Filharmonia Szczecińska, I żyli długo i w Szczecinie

  Płyta bardzo specyficzna. Płyta bardzo – szczecińska 🙂 A to za sprawą tego, iż znajdują się tutaj piosenki opowiadające o Szczecinie – o pasztecikach, dźwigozaurach, czekoladzie oraz o tym, co się dzieje w mieście nocą. Jednak mimo tak specyficznego klimatu i tematu – jest ona idealna nie tylko dla rdzennych mieszkańców tego miasta 🙂

  Na płycie znajduje się szesnaście utworów – od dzieci dla dzieci 🙂 Muzyka i teksty niezwykle trafnie oddają klimat miasta i tworzą niezwykłą kompozycję współgrającą ze sobą w każdym calu. Dodatkowo w książeczce dołączonej do płyty znajdziesz teksty wszystkich piosenek oraz piękne ilustracje dopełniające całość.

  I żyli długo i w Szczecinie możesz kupić na oficjalnej stronie Filharmonii Szczecińskiej. 

  Naszym ulubionym utworem jest Stoczniowe ZOO:

Podsumowanie

Mam nadzieję, że to nie koniec naszej wartościowej wyliczanki 🙂 Przynajmniej z mojej strony możesz się spodziewać kontynuacji serii. Chętnie poznam również płyty, które są dla Ciebie wartościowe i chętnie puszczasz je swojemu dziecku 🙂 Podzielisz się swoimi typami?

Ściskam,

Podpis, Monika

 

P.S. Zajrzyj również koniecznie do PIERWSZEJ i DRUGIEJ części tego zestawienia! Naprawdę warto! 🙂