ZABAWY RYTMICZNE, CZYLI JAK BAWIĆ SIĘ RYTMEM

Zabawy rytmiczne, czyli jak bawić się rytmem

Rytm jest nieodłącznym towarzyszem naszego życia – czy tego chcemy czy nie. Już wiesz czym on w ogóle jest (za sprawą tego artykułu: Rytm – czym jest i co daje Twojemu dziecku) oraz jaki ma wpływ na rozwój Twojego dziecka i w jakich problemach rozwojowych może Ci pomóc (to z kolei za sprawą tego artykułu: Rytm i jego wpływ na rozwój małego dziecka). Pozostaje jednak jeszcze najważniejsze pytanie: jak to zrobić?! Jak bawić się z dzieckiem rytmem, aby byłą tą zabawą zainteresowane i brało w niej aktywny udział?

W dzisiejszym artykule postaram się odpowiedzieć na te pytania 🙂

Na co zwrócić uwagę?

 

Jak podczas każdej zabawy naszego dziecka lub z naszym dzieckiem powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby była ona:

 1. zgodna z jego zainteresowaniami
 2. zgodna z jego aktualnymi umiejętnościami
 3. dopasowana do etapu rozwoju, na którym się właśnie znajduje

To bardzo ważne czynniki, które powinniśmy uwzględniać dobierając odpowiednie zabawy dla naszego dziecka. Małe dzieci najchętniej wybierają właśnie takie zabawy, które są zgodne z ich aktualnymi zainteresowaniami (bo wiadomo, że będą się one zmieniać), co w naturalny sposób wspiera ich rozwój. Moje dzieci, na przykład, uwielbiają bawić się samodzielnie – wymyślają wtedy niesamowite historie! Eksplorują świat w taki sposób w jaki chcą, używając umiejętności, które posiadają, aby rozwijać przy tym nowe.

Jak zacząć rytmiczną zabawę?

Przede wszystkim obserwując swoje dziecko. Podczas zabawy Twoje dziecko będzie miało możliwość nauczenia się nowych rzeczy oraz poznawania świata, które je otacza. Pozwól zatem swojemu dziecku samodzielnie zdecydować jaka aktywność będzie w danej chwili dla niego najlepsza i spróbuj dopasować do tego jakąś – mniej lub bardziej zaawansowaną – zabawę rytmiczną.

Ja jestem wielką zwolenniczką nauki poprzez zabawę i wplatania muzyki w codzienność dziecka. Zatem każda muzyczna aktywność powinna być jedną ze składowych jego codziennych zabaw. Pokazuj, proponuj, zachęcaj, odkrywaj – przynieś Twojemu dziecku ten muzyczny świat i pozwól mu go eksplorować na jego własny, tylko jemu właściwy sposób. Możesz skorzystać również z moich rytmicznych podpowiedzi 🙂

3 zabawy, które Twoje dziecko pokocha

 1. Powtarzanie rytmów

  To najprostsza gra rytmiczna, którą dzieci bardzo lubią 🙂 Polega ona na powtarzaniu rytmów wystukanych / wyklaskanych / wygranych przez druga osobę. W tej najprostszej wersji nie potrzebujemy do niej żadnych pomocy! W tej zabawie można się bawić rytmem na kilkanaście różnych sposobów. Oto kilka z nich:

  wyklaskujemy rytm
  – wygrywamy rytm na prostym instrumencie (jak pałki rytmiczne, bęben czy grzechotki)
  – wygrywamy rytm na swoim własnym ciele (klaszczemy w dłonie, tupiemy nogą, kiwamy głową, wzruszamy ramionami lub ich dotykamy, klikamy palcami, uderzamy w kolana) – dziecko powtarza wygrany rytm lub całą sekwencję ruchową (która musi być na tyle prosta, aby dziecko ją zapamiętało i powtórzyło)
  – wystukujemy rytm na podłodze
  – wystukujemy rytm na stole / krześle / ścianie / talerzu

  A na późniejszym etapie, gdy nasze dziecko już opanuje kolejne sekwencje zabawy, możemy spróbować je łączyć, co zwiększy trochę poziom ich trudności 🙂 Dzięki tej prostej zabawie dzieci rozwijają swoją motorykę (małą i dużą), pamięć, koncentrację czy percepcję słuchową.

 2. Rytmiczne kubki

  Do tej zabawy potrzebujemy minimum dwóch osób (ale im więcej tym fajniejsza zabawa 🙂 ). Potrzebne nam będą do niej plastikowe kubeczki – dla każdej osoby po jednym. Siadamy z dzieckiem na przeciw siebie (lub w kole, jeżeli osób jest więcej). Każdy stawia swój kubeczek do góry dnem przed sobą. Ty – jako lider zabawy (przynajmniej na początku) konstruujesz prostą sekwencję rytmiczną i pokazujesz ją dziecku. Próbujecie wykonać ją wspólnie. Później wymyślasz kolejną sekwencję – możesz przy tym nieco zwiększać poziom trudności, ale pamiętaj, aby był on wciąż w zasięgu możliwości Twojego dziecka. Na przykład: 

  – jedno klaśnięcie + przesunięcie kubka dalej (tam | ta – dam)
  – jedno kalśnięcie + przesunięcie kubka + jedno klasnięcie (tam | ta – dam – tam)
  – jedno klaśnięcie + uderzenie w kolana / o podłogę + jedno klaśnięcie + przesunięcie kubka dalej (tam | tam | tam – ta – dam)

  Na początku bardzo dobrze jest powiedzieć dziecku całą sekwencję na głos – dużo lepiej i łatwiej się wtedy ją koduje 🙂 Taka zabawa rozwija umiejętność koncentracji, skupienia uwagi, pamięć, motorykę czy koordynację. Moje dzieci bardzo ją lubią 🙂

 3. Szybko – wolno

  To zabawa mocno ruchowa, więc dzieci również ją uwielbiają. Ma oczywiście kilka wariantów, ale ja przedstawię ten najprostszy, aby każdy mógł z niej skorzystać 🙂 Ogólną zasadą tej zabawy jest dostosowanie rytmu naszego marszu / biegu / skoków (to już pozostawiam Twojemu wyborowi) do rytmu utworu, który śpiewamy lub słuchamy. Zróbcie sobie dużo miejsca, aby można było swobodnie się poruszać i zaczynamy 🙂

  wariant 1dla dzieci starszych, które potrafią chodzić: wybieramy jedną z dobrze znanych dziecku piosenek (np. “Mrugaj, mrugaj gwizdko ma”) i śpiewamy ją w jej normalnym tempie. Poruszamy się w obrębie koła w rytm piosenki. Co jakiś czas zwiększamy lub zmniejszamy jej tempo dostosowując tym samym do niego nasz krok 🙂
  wariant 2dla dzieci, które siedzą: siadamy na przeciwko dziecka, wybieramy jedną ze znanych mu piosenek (np. “Mrugaj, mrugaj gwizdko ma”) i śpiewamy ją w jej normalnym tempie kołysząc się na boki w rytm melodii. Co jakiś czas zwiększamy lub zmniejszamy jej tempo dostosowując tym samym do niego nasze kołysanie 🙂
  wariant 3dla niemowląt: wybieramy jedną z piosenek, które dziecko zna (np. “Mrugaj, mrugaj gwizdko ma”) i śpiewamy ją w jej normalnym tempie. Trzymamy dziecko na rękach i tańczymy w rytm piosenki. Co jakiś czas zwiększamy lub zmniejszamy jej tempo dostosowując tym samym do niego nasz krok 🙂

  Możemy również – gdy obawiamy się naszego śpiewania – puścić w tle utwór muzyczny, do którego będziemy dostosowywać nasze ruchy. Jednak trzeba go odpowiednio dobrać (aby miał zmiany rytmiczne na przestrzeni całego utworu). Dzięki tej zabawie dzieci rozwijają m.in. poczucie rytmu, słuch, koordynację ruchową, percepcję słuchową i spostrzegawaczość.

Podsumowanie

Pamiętaj, ża zabawa ma być dla Twojego dziecka zabawą, a nie przymusem. Staraj się dopasowywać wszelkie aktywności do jego zainteresowań, wieku i umiejętności. Wspieraj jego rozwój oferując mu rytmiczne zabawy, które polubi i które staną się częścią jego codzienności 🙂 I wcale nie musi odbywac się w domu! 🙂

Ściskam,

Podpis, Monika

P.S.1. A jeżeli potrzebujesz więcej inspiracji do zabaw ze swoim dzieckiem – pobierz BEZPŁATNIE Muzyczny kalendarz rozwojowy.

P.S.2. Możesz również podpatrzeć nasze zabawy rytmiczne, tutaj: ZABAWY RYTMEM, CZ. 2